Wspólny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych w sprawie przypadków wykrycia przecinkowców cholery (25.07.2025 r.)
OPIS AKTUALNEJ SYTUACJI
W ostatnim tygodniu zgłoszono dwa przypadki wykrycia materiału genetycznego przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) w Polsce. W pierwszym przypadku, u osoby zamieszkałej w woj. zachodniopomorskim w wyniku przeprowadzonych badań, wykluczono wystąpienie cholery. Stwierdzono WIBRIOZĘ czyli zakażenie przecinkowcem cholery nie produkującym toksyny. U żadnej z osób objętych kwarantanną i nadzorem sanitarnym nie rozwinęły się objawy tej choroby, w związku z tym zakończono postępowanie sanitarne.
Drugi niepowiązany przypadek dotyczy osoby zamieszkałej w woj. lubelskim, u której łagodny przebieg choroby wskazuje na WIBRIOZĘ. Do czasu zakończenia badań mikrobiologicznych, wdrożono prewencyjną 5-dniową kwarantannę domową dla osób z najbliższego kontaktu.
O CHOROBIE
WIBRIOZA to zakażenie wywołane przez przecinkowce, które nie wytwarzają toksyny cholerycznej, ale mogą powodować objawowe zakażenia, głównie przewodu pokarmowego. Zakażenia te przenoszą się drogą pokarmową, głównie przez skażoną wodę i żywność. Okres wylęgania wynosi 3-5 dni. Główne objawy to bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka, osłabienie.
W Polsce od wielu lat obserwuje się okresowo występowanie nietoksynotwórczych przecinkowców w zbiornikach wodnych, szczególnie w sezonie letnim, gdy warunki środowiskowe sprzyjają namnażaniu tych bakterii w środowisku.
Komentarze
Prześlij komentarz