Zespół Ekboma, co to takiego?


Zespół Ekboma, znany również jako Parazytoza urojeniowa lub Obłęd pasożytniczy, to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się urojeniowym przeświadczeniem o obecności pasożytów pod skórą lub w innych częściach ciała. 
Pacjenci często opisują swędzenie, pieczenie, mrowienie lub inne doznania czuciowe, którym towarzyszy silne przekonanie, że są one spowodowane przez owady, robaki lub inne pasożyty. 

Najbardziej charakterystycznym objawem jest silne, niewzruszone przekonanie o obecności pasożytów pod skórą lub w innych częściach ciała. Pacjenci mogą szczegółowo opisywać wygląd, ruchy i odczucia związane z pasożytami. Pacjenci często skarżą się na swędzenie, pieczenie, mrowienie, ukłucia lub inne doznania czuciowe w miejscach, gdzie "znajdują się" pasożyty.
Pacjenci mogą doświadczać lęku, niepokoju, a nawet depresji z powodu swojego urojenia. W niektórych przypadkach mogą pojawić się obsesyjne myśli i kompulsyjne zachowania związane z pasożytami, np. ciągłe drapanie skóry, sprawdzanie ciała pod kątem pasożytów.

Przyczyny zespołu Ekboma nie są do końca poznane, ale uważa się, że jest to złożone zaburzenie o podłożu neurobiologicznym i psychologicznym. Do czynników ryzyka należą: choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, otępienie, schizofrenia, zaburzenia afektywne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, alkohol, narkotyki, leki przeciwpsychotyczne, kortykosteroidy, leki przeciwmalaryczne.

Leczenie zespołu Ekboma obejmuje zwykle kombinację farmakoterapii i psychoterapii. Leki przeciwpsychotyczne są najskuteczniejszym sposobem leczenia urojenia pasożytniczego. W niektórych przypadkach mogą być również stosowane leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne lub przeciwhistaminowe.
Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc pacjentom zidentyfikować i zmienić błędne przekonania na temat pasożytów oraz nauczyć się radzić sobie z doświadczeniami czuciowymi.
Rokowanie w zespole Ekboma jest zmienne i zależy od stopnia nasilenia objawów, współistniejących chorób i skuteczności leczenia. W wielu przypadkach leczenie może doprowadzić do znacznej poprawy lub całkowitego ustąpienia objawów. 

Jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego zespół Ekboma, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem w celu uzyskania diagnozy i leczenia.


Komentarze