Jelita i mózg, nieoczywisty związek!

 


Niedawno przeczytałam artykuł o badaniach nad postem przerywanym. Nie, nie będę rozpisywała się na temat tego sposobu na odchudzanie, ale chcę podkreślić związek pomiędzy jelitami i mózgiem.

Otóż podczas badań u uczestników eksperymentu zaobserwowano zmiany w aktywności pewnych regionów mózgu oraz w składzie bakterii jelitowych!
To niezwykła zależność: zmiany we florze bakteryjnej jelit i aktywności mózgu są dynamiczne i powiązane w czasie. Badacze nie wiedzą, czy to jelita wpływają na mózg, czy odwrotnie. Wiadomo natomiast, że jelita i mózg są ze sobą ściśle powiązane, więc leczenie niektórych regionów mózgu może okazać się skutecznym sposobem na kontrolowanie spożycia pokarmu.

Według badaczy mikroflora jelitowa wytwarza neurotoksyny, które docierają do mózgu poprzez nerwy i krew. W zamian mózg kontroluje zachowania odpowiadające za żywienie i apetyt, a składniki odżywcze wpływają na skład mikroflory.

Być może w przyszłości uda się zbadać, jak nasze mózgi i jelita są od siebie zależne, co może mieć kluczowe znaczenie w skutecznym zapobieganiu i ograniczaniu otyłości.


Komentarze