Amarantus szorstki, chwast leczy i który można jeść na surowo!




Amarantus szorstki (Szarłat szorstki) jest wysoce inwazyjną rośliną i dlatego nie jest lubiany przez rolników. Jako uciążliwy chwast bardzo niekorzystnie wpływa na plony oraz na jakość upraw kukurydzy czy buraka.
Ale jak to z chwastami bywa, nie jest on bezużyteczny, a wręcz odwrotnie. Młode listki amarantusa można dodawać do sałatek, a te starsze, wraz z pędami są wartościową paszą dla świń.

Szarłat szorstki zawiera witaminy A, B, C, B1, B2, B3. Zawiera również kwas foliowy, niacynę, wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, cynk, miedź, aminokwasy, błonnik i naturalne tłuszcze. Prawdziwa kopalnia zdrowia.
Jednak najbardziej odżywcze są nasiona, które po oczyszczeniu z plew mogą być wykorzystywane jako mąka. Zawierają 9% tłuszczu, 19% białka i 41% skrobi.

🌿 Amaranthus to roślina która pomoże na wiele dolegliwości. Spożywana przez Inków uważana była za dobry środek na odrobaczenie, obniżenie gorączki, zapobieganie krwotokom wewnętrznym i nadmiernym miesiączkom.
Amarantus uchodzi również za antydepresanta i ma działanie energizujące poprawiając aktywność mózgu i pamięć.

🌿 Najnowsze badania wykazały, że roślina rzeczywiście dotlenia mózg, zwalcza zmęczenie i stres lepiej niż syntetyczne lekarstwa. W tej chwili trwają badania kliniczne, aby rozważyć stosowanie amarantusa przy leczeniu takich chorób jak Alzheimer, Parkinson czy demencja starcza.

.

Komentarze