O probiotykach mówi dr Bartek Kulczyński

 


Kilka razy sama stosowałam probiotyki, bowiem pobyt w szpitalu i kuracje dermatologiczne wymagały odbudowy flory bakteryjnej. Ale ostatnio wpadł mi w ręce artykuł dotyczący stosowania probiotyków, ich sposobów stosowania oraz różnic pomiędzy szczepami bakterii. 

Poniżej treść:

"Probiotyki to żywe kultury bakterii, cenne dla zdrowia. Te dobroczynne bakterie można dostarczać na dwa sposoby: przez spożywanie określonych pokarmów (np. kiszonek) oraz za sprawą stosowania komercyjnych preparatów (probiotyków).

Nieraz określone preparaty, łatwo dostępne np. w aptekach, mogą być bardzo pomocne, dlatego te informacje się Państwu przydadzą. Otóż nade wszystko: znaczenie ma dobór szczepu. Stosując probiotyki na własną rękę, wiele osób to pomija. Otóż…

Kiedy mowa o bakteriach probiotycznych, to padają nazwy różnych gatunków: Bifidobacterium longum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Lactobacillus rhamnosus itd. I co jest kluczowe, to że w obrębie danego gatunku bakterii – np. Lactobacillus casei – jest wiele szczepów: Lactobacillus casei DN-114 001 czy Lactobacillus casei Shirota, które mogą wykazywać zupełnie inne działanie zdrowotne. Czyli sięgając po probiotyk w określonym celu, należy kierować się tym, z jakim szczepem mamy do czynienia. Bo sama nazwa gatunkowa to zbyt mało. Na przykładzie Lactobacillus casei DN-114 001 – człony tej nazwy wskazują na:
• Lactobacillus – nazwa rodzajowa,
• casei – nazwa gatunkowa,
• DN-114 001 – oznaczenie szczepu.
Ponownie: szczep jest niesłychanie istotny!
Gdybym miał do czegoś porównać szczep bakterii, w uproszczeniu jest to odpowiednik rasy. Jest np. kot domowy (Felis catus). Wiemy jednak, że kot kotu nierówny. Istnieje wiele ras kotów w zakresie tego samego gatunku, np. bengalski, abisyński, Maine Coon, perski, sfinks i inne. Różnią się one wyglądem czy zachowaniem. I tak samo z bakteriami – jest wiele szczepów („ras”) o różnym oddziaływaniu.

Podam Państwu teraz, na co pomogą konkretne szczepy bakterii. Oto lista najczęściej wykorzystywanych szczepów bakterii, a także korzyści płynące z ich stosowania. Ściągawka ta pomoże Państwu w doborze probiotyków pod swoje problemy zdrowotne:

• Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103) – zapobiega i zmniejsza biegunkę po antybiotykoterapii, wspomaga także leczenie AZS i choroby Leśniowskiego-Crohna;

• Lactobacillus rhamnosus PL1 i Lactobacillus plantarum PM1 – wspomaga leczenie infekcji układu moczowo-płciowego;

• Lactobacillus plantarum 299V – łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego (IBS);

• Lactobacillus reuteri DSM 17938 – zapobiega i wspomaga leczenie biegunki poantybiotykowej;

• Lactobacillus johnsonni LA1 – wspomaga leczenie infekcji Helicobacter pylori odpowiedzialnej za wrzody żołądka;

• Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12 – poprawia perystaltykę jelit, zapobiega biegunkom, zwiększa odporność na infekcje dróg oddechowych;

• Bifidobacterium longum W11 – łagodzi objawy towarzyszące niealkoholowemu stłuszczeniowemu zapaleniu wątroby;

• Bifidobacterium bifidum MIMBb75 – łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego (IBS);

• Bifidobacterium lactis HN019 – zmniejsza zaparcia.

Ponownie: zmagając się z problemem zdrowotnym, należy sięgnąć po konkretny szczep bakterii. Zaopatrzenie się w dowolny preparat probiotyczny może nam nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Probiotykoterapię najlepiej stosować pod okiem doświadczonego specjalisty w tym zakresie, ale pomyślałem, że taki krótki wstęp się Państwu przyda dla poszerzenia świadomości.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Pisząc o probiotykach, pamiętajmy też, że istnieją prebiotyki, czyli pożywki dla korzystnych bakterii zamieszkujących jelita. 

dr Bartek Kulczyński

Komentarze