Co pyli w sierpniu? (z notesika alergika)

Na początku, zanim przejdę do szczegółów, chcę podkreślić, że w zależności od rejonów Polski, od rzeczywistego tempa zmiany pór roku w poszczególnych latach okresy pylenia mogą różnić się od średnich wynikających z  wieloletnich obserwacji!

W sierpniu najbardziej dokuczają nam pyłki traw.
Alergicy powinni w tym czasie unikać przebywania w parkach i na łąkach, szczególnie w godzinach porannych oraz późnym popołudniem, pomiędzy 17 a 19. 

Bylica

Bylica, popularny chwast, właśnie w sierpniu pyli najbardziej, a uczulenie na pyłek bylicy jest trzecią co do częstości przyczyną okresowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek w Polsce. U części pacjentów występują na dodatek reakcje krzyżowe ( zespół OAS - Oral Allergy Syndrom) występujące po spożyciu niektórych owoców i warzyw.
W sierpniu kwitnienie rozpoczyna również ambrozja bylicolistna. Kwitnąc wyrzuca ona do atmosfery nawet miliard pyłków. A osoby uczulone na ambrozję odczuwają silne reakcje alergiczne: katar sienny, objawy astmy, a nawet stany zapalne skóry.

Ciągle pyli pokrzywa, choć już pod koniec miesiąca stężenie tego pyłku w powietrzu powinno maleć.

W sierpniu w powietrzu nadal występują zarodniki grzybów mikroskopowych z gatunku  CladosporiumAlternaria alternata. Jest ich odpowiednio więcej, kiedy mamy wysoką wilgotność powietrza i umiarkowanie wysoką temperaturę.
Ale jest i dobra wiadomość, bo pod koniec sierpnia kończy się kilkumiesięczne, agresywne działanie grzybów Alternaria na alergików w całej Polsce!

Szczaw zwyczajny

Do 20 sierpnia silnie pyli szczaw zwyczajny. Alergicy odczuwają łzawienie, świąd oczu, a w przypadku silnej alergii pojawić się mogą objawy astmatyczne, czyli zwężenie oskrzeli, krótszy i płytszy oddech.


Komentarze