Metabolizm, czyli dbaj o siebie od najmłodszych lat!


Twoje ciało się zmieni, a metabolizm zwolni wraz z wiekiem, ważne jest, aby dbać o siebie od najmłodszych lat, wewnętrznie i zewnętrznie.
Choć metabolizm zmienia się z wiekiem, nie oznacza to, że mając 50, 60 czy 70 lat, jesteśmy skazani na nadwagę czy otyłość. 

Co to jest metabolizm?
Metabolizm to zespół podstawowych procesów zachodzących w naszym organizmie, odbywających się na poziomie komórkowym. Są to reakcje chemiczne, które pozwalają komórkom powstawać, rosnąć, rozmnażać się i spełniać swoje funkcje. Część tych procesów polega na przekształcaniu związków organicznych w energię.

Zwykła matematyka
Skoro wiemy, że by nasz organizm mógł funkcjonować musimy mu dostarczać energię pochodzącą z pożywienia, to do rozwiązania równania matematycznego potrzebna jest nam jeszcze wiedza o jednym czynniku zwanym BMR. Basal Metabolic Rate, czyli podstawowa przemiana materii to suma energii potrzebnej organizmowi do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych (przetrwania w stanie spoczynku). BMR wynosi od 60 do nawet 80 % całkowitej energii zużywanej przez nasze ciało.
Szczyt BMR osiągamy około 20 roku życia. To wtedy potrzebujemy najwięcej energii, aby tylko sobie leżeć. Od tego momentu życia wartość BMR spada o 1-2 % na każdą kolejną dekadę życia.

Dlaczego trzeba dbać o siebie od najmłodszych lat.
Mięśnie - według japońskich badań, wartość BMR spada przede wszystkim wraz ze zmniejszaniem się masy mięśniowej, które to następuje w miarę upływu lat i jest procesem zupełnie naturalnym. Badania późniejsze pokazały, że w zależności od ilości masy mięśniowej różnice w BMR u poszczególnych osób sięgały nawet 1500 kcal dziennie!
Mówiąc prościej, praca naszych mięśni zużywa dużą część energii, której potrzebuje nasze ciało. Masa mięśni spada z wiekiem, ale w znacznej mierze zależy ona od tego, ile wolnego czasu spędziliśmy na sali gimnastycznej bieżni czy siłowni. 

Ćwiczmy na zdrowie
Każdy rodzaj sportu ma ogromną wartość w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale warto pamiętać przede wszystkim o ćwiczeniach, które pomogą nam w utrzymaniu muskulatury. Są one zwykle wykonywane z użyciem sprzętu, takiego jak sztangi, hantle, ławki czy inne przyrządy siłowe.
Ogólnie przyjmuje się, że trening siłowy nie powinien trwać dłużej niż pół godziny, ale wcześniej powinno się wykonać 10-minutową rozgrzewkę (tzw. trening cardio) czyli bieganie, podskoki, przysiady czy skręty tułowia.
W wielu starszym polecany jest również pływanie!



Komentarze