Bluszczyk kurdybanek - niby chwast, a tak naprawdę przyprawa i roślina lecznicza

Właśnie kwitnie. Smutasy, którzy lubią mieć przed domem wystrzyżony trawnik, uważają go za chwast, zielarze, za wspaniały lek.
O kim mowa?
To bluszczyk kurdybanek, cudowne ziele i dodatek do potraw.


Bluszczyk kurdybanek, co widać na zdjęciu, łatwo rozrasta się za pomocą naziemnych pędów. Po pewnym czasie, może przykryć spory obszar swoimi ładnie ukształtowanymi liśćmi. 


W maju pojawiają się niebieskie, drobne kwiatki, a listki są jeszcze zielone. Dopóki nie zaczną zmieniać koloru na czerwono-bordowe, warto pozyskać je jako surowiec na herbatkę lub dodatek do sałatek.

Słabość do tego ziela miała święta Hildegarda z Bingen, która do dziś uchodzi za guru ziołolecznictwa.
Bluszczyk kurdybanek ma zbawiennie działanie na trawienie i przemianę materii. Napar z liści pomaga pozbyć się substancji toksycznych z organizmu, stanowi również odtrutkę po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu.
Ale to nie koniec. Napar z niego łagodzi dolegliwości wątroby i trzustki, łagodzi objawy astmy, pomaga przy kłopotach z oddychaniem.
Mało?
Picie herbatki z kurdybanku obniża poziom złego cholesterolu i pomaga na reumatyzm.

Jak zbierać bluszczyk kurdybanek?
Na początek uwaga, którą zawsze powtarzam, i tyczy się wszystkich ziół: zbieramy zioła rosnące z dala od ruchliwych ulic i przemysłu. Zbiera się całe pędy z liśćmi i kwiatami, a następnie suszy bez dostępu słońca, np. powieszone w pęczkach na strychu. Kiedy mieszka się w bloku, można suszyć zioła np. w pobliżu kuchni, rozłożone cienką warstwą na płótnie.
Po wysuszeniu ziele można rozdrobnić i przechowywać bez dostępu światła w zakręcanym słoiku.

Przygotowanie naparu z kurdybanku jest proste. Zalewamy łyżeczkę ziela wodą o temperaturze 90 stopni (nie się wrzątkiem) i parzymy kilka minut pod przykryciem. 

Kurdybanek jako przyprawa
Stosujemy wyłącznie młode listki, najlepiej te rosnące w słońcu - będą bardziej aromatyczne. Ziele jest bogate w składniki odżywcze i sole mineralne, a na dodatek poprawia smak potraw.
Kurdybanek stosujemy podobnie jak natkę pietruszki posypując nim kanapki czy dodając do jajecznicy lub twarożku.
Smacznego i zdrowego!


Komentarze