Czarnuszka, ludowe lekarstwo na cukrzycę

Są takie rośliny, które dawniej w Polsce nie były znane. Należy do nich czarnuszka siewna, zwana także czarnym kminkiem. Ta roślina lecznicza ceniona była już w Starożytnym Egipcie, ba, wymieniona jest w biblijnej Księdze Izajasza!

W naszym kraju popularna i modna jest od niedawna. Często na bazarach można kupić sery korycińskie z czarnuszką - są bardzo smaczne.


Obecnie czarnuszka jest uprawiana w Polsce w wielu miejscach, spotyka się również dziczejących uciekinierów z upraw.
Surowcem nie jest sama roślina, tylko nasionka czarnuszki. Zawierają one około 40% tłuszczu, oraz olejki eteryczne, saponinę, garbniki, nigellinę i damasceinę.

Brzmi to trochę naukowo nie tak jak na znachorkę przystało, ale teraz będzie po ludzku 😂

Dlaczego ta czarnuszka, ten czarny kminek jest taki zdrowy?
Spożywanie nasion czarnuszki hamuje wchłanianie się cukru, co z kolei zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Odpowiadają za to zawarte w roślinie olejki eteryczne oraz tymochinon, które powodują wzrost produkcji insuliny i spadek poziomu glukozy w krwi. 
Ponadto napary z nasion czarnuszki obniżają ciśnienie krwi.

Czy to wszystko? Nie, czarnuszka pomoże na depresję!
Czarnuszka doskonale wpływa na nasz układ nerwowy, poprawia nastrój, przyspiesza procesy myślowe. Taki naturalny dopalacz.
Uważa się równie, że może spowolnić rozwój choroby Alzheimera.

Czarnuszka dla astmatyków i alergików!
Czarnuszka jest polecana również przy astmie, gdyż rozszerza oskrzela i ułatwia wykrztuszanie wydzieliny. Ponadto wzmacnia odporność organizmu, co jest przydatne zarówno w przypadku astmy, różnych alergii jak i przeziębień.
Czarnuszka będzie również skuteczna w przypadku zwykłego kataru albo zapalenia zatok.

Na trądzik!
I jeszcze na koniec nie bez kozery czarnuszka siewna używana jest również w kosmetyce.
Ale nie trzeba zaraz biec do drogerii, na zmiany skórne, trądzik, atopowe zapalenie skóry i grzybicę można sobie zrobić zewnętrznie napary z nasionek czarnuszki.



Komentarze