Werbena lekarska - zaczarowane ziele!

Dziś opowiem Wam o werbenie, zaczarowanej roślinie która działa jak talizman - noszona przy sobie przynosi szczęście. Suszone ziele werbeny umieszczano w woreczku i noszono w kieszeni lub rozkładano w komodzie, kredensie czy wokół łóżka.

Nie byłabym znachorką, gdybym nie dodała, że werbena odpędza złe moce! 👻👻👻

I ta wiedza była znana już wieki temu, bo amulety z suszonym zielem nosili kapłani w starożytnym Egipcie, Indianie stosowali napar by wywołać wizjonerskie sny, Persowie wróżyli z jej liści a Chrześcijanie sądzą, że werbeną były tamowane rany Chrystusa.

Werbena lekarska (czy też werbena pospolita) jak wykazują najnowsze badania, zawiera między innymi antyoksydanty (które neutralizują wolne rodniki) oraz irydoidy (które działają przeciwbólowo).

Aby poprawić sobie nastój, zwalczyć stress i mieć dobre sny, warto wypić herbatkę z ziela. Jest to bowiem naturalny środek uspokajający, który zwalcza uczucie niepokoju i łagodzi rozdrażnienia.

Ten sam napar, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, pomaga przy gorączce i ułatwia wykrztuszanie śluzu.

Herbatka wyleczy również dolegliwości układu pokarmowego. Pomoże przy wzdęciach, biegunce i wymiotach. Ponieważ przyspiesza wchłanianie składników pokarmowych wspomoże trawienie "ciężkich" pokarmów. Na dodatek wykurzy pasożyty i usunie toksyny z żołądka. Regularne picie herbatki oczyszcza wątrobę i wspomaga leczenie żółtaczki.

Napar działa również kiedy stosuje się go zewnętrznie. Pomaga zwalczyć hemoroidy, okład łagodzi bóle reumatyczne a kompresy umieszczone w okolicy ucha złagodzą nerwobóle.





A skąd wziąć surowiec na takie cudowne herbatki?
Werbena pospolita w naturze występuje na terenach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Jednak coraz częściej jest uprawiana w ogródkach oraz na specjalnych plantacjach zielarskich.


Jak zrobić napar z werbeny?
Tak jak większość herbatek z ziół. Dwie łyżki suszonego ziela zalewamy szklanką wrzącej wody i trzymamy pod przykryciem około 15 minut. Pijemy 2-3 razy dziennie, po pół szklanki. Dla smaku można dodać troszkę miodu. 

W podobny sposób przygotowuje się napar do okładów czy kompresów. Oczywiście, przed przyłożeniem do rany lub chorego miejsca wyciąg trzeba ostudzić!

Z werbeny można również przygotować nalewkę!
Jej wykonanie jest bardzo proste. Świerze ziele zalewamy 40% wódką i odstawiamy na 1,5 miesiąca. Możemy do smaku dodać miód.
Stosujemy łyżeczkę nalewki (około 10 ml) trzy razy dziennie.

Uwaga!
Nie zaleca się stosowania werbeny przez kobiety w ciąży oraz u małych dzieci i niemowląt.


Komentarze