Pora na nagietka

Nagietek lekarski to roślina lecznicza stosowana od dawna. Jeszcze na początku XX wieku w wielu domach szczególnie na wsi był wykorzystywany jako warzywo. Liście nagietka które są bogate w witaminy A i C oraz minerały, podobnie jak świeże płatki dodawano do sałatek. Ususzone kwiatki stanowiły przyprawę do zup i ciast.




Dla mnie zapach nagietka kojarzy się z dzieciństwem, bo moja babcie uprawiała go w ogródku gdzie wszystkie wnuki uwielbiały się bawić. Na dodatek babcia umiała zastosować napar z kwiatów lub liści nagietka jako środek do płukania gardła przy przeziębianiach u dzieci.

Dziś wiemy już więcej o zaletach tego kwiatka. Ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Potrafi być pomocny przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, przy chorobie pęcherzyka żółciowego oraz przy bólach menstruacyjnych.
Na dodatek działa uspokajająco i obniża ciśnienie krwi.
Skąd o tym wszystkim wiedziała babcia, prosta kobieta prowadząca dom i wychowująca liczną gromadkę dzieci?

Ostatnio głośno jest o nagietku jako o środku zapobiegawczym przeciw nowotworom. Ma to związek z jego zdolnością do wiązania toksycznych związków przemiany materii.
To nowość obecnie, ale już w XII wieku Hildegarda z Bingen w swej recepcie na zatrucie z roku 1150 tak napisała:


"kto by zjadł truciznę, albo gdy kogoś chciano otruć, niech zaparzy nagietka w wodzie, wyciśnie go i ciepły położy na żołądek. Nagietek truciznę rozrzedzi i wypędzi z wnętrzności. Potem niech chory zagotuje wino i wrzuci doń trochę nagietka, a to znowu zagotuje i wypije. W ten sposób z jego ciała wyjdzie wszystko, co było trucizną, albo przez nos, albo w ślinie wykasłanej i wyplutej."


Napar z kwiatów nagietka jest bardzo skuteczny do okładów na obrzęki (również okolicy oczu). Przemywanie nim twarzy korzystnie wpłynie na cerę.

Również przemysł kosmetyczny docenił właściwości lecznicze nagietka. Wchodzi on w skład kremów przeciw trądzikowych, różnych balsamów i maści.
Ładne ziółko z tego nagietka 🎋


Komentarze