Przejdź do głównej zawartości

Szamani z Panamy chcą ocalić dla potomności wiedzę o roślinach leczniczych



Rok 2021 był trudny dla Martíneza, który ciężko chorował na COVID-19 i zmagał się z problemami z oddychaniem, chodzeniem oraz połykaniem. Kiedy jego stan zdrowia się pogorszył, postanowił, że woli umrzeć w domu niż zostać zaintubowanym w szpitalu w Panama City. Chciał spędzić ostatnie chwile życia w otoczeniu rodziny i przyjaciół w swojej rodzinnej wiosce Santa Marta, należącej do plemienia Ngäbe-Buglé.

"Wydałem wszystkie pieniądze, które mi zostały, na prywatny samochód, który zawiózł mnie w dziewięć godzin z Panama City, aby moja rodzina mogła zobaczyć mnie żywego po raz ostatni" - wspomina Martinez.

Kiedy Martínez przybył do Santa Marta, jego ojciec, Mauricio, miejscowy szaman, podał mu dawki tradycyjnych roślin leczniczych w postaci herbat i płynnych kropli. W ciągu kilku dni stan zdrowia Martineza się ustabilizował, wrócił oddech i odzyskał zdolność chodzenia.

"Dzięki tradycyjnej medycynie przeżyłem" – mówi Martinez – "Wiem, że bez niego by mnie tu nie było."

Jest to początek historii przedstawiającej projekt zrealizowany w Santa Marta. W celu zachowania tradycyjnych metod leczenia, szamani i mieszkańcy z pomocą rządu Panamy opracowali 19-stronicową broszurę. Zawiera ona fotografie miejscowych roślin leczniczych, ich nazwy w językach hiszpańskim i Ngäbere, a także informacje o sposobach identyfikacji tych roślin i ich zastosowaniu w medycynie tradycyjnej.

Nie należy potępiać szamanów. Mieszkańcy małych wiosek czy dżungli muszą pokonać wiele kilometrów do miejskich szpitali, gdzie brakuje komunikacji publicznej, a posiadanie prywatnego samochodu jest luksusem nieosiągalnym dla wielu. W takich okolicznościach szamani często ratują życie swoich współmieszkańców.

źródło: https://news.mongabay.com/2024/10/the-panamanian-shamans-working-to-save-their-ancestral-medicinal-plants/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Amarantus szorstki (Szarłat szorstki), chwast który można jeść

Amarantus szorstki nie jest lubiany przez rolników. Jako uciążliwy chwast bardzo wpływa na plony oraz na jakość upraw kukurydzy czy buraka. A jednak, listki młodej rośliny można dodawać do sałatek, te starsze, wraz z pędami są wartościową paszą dla świń. Szarłat szorstki zawiera garbniki, sole mineralne, duże ilości witaminy C i jeszcze więcej pełnowartościowego białka. Jednak najbardziej odżywcze są nasiona, które po o czyszczeniu z plew mogą być wykorzystywane jako mąka. Z awierają 9% tłuszczu, 19% białka i 41% skrobi.

Co jeść w chorobie wrzodowej? - galareta z kurczaka

Choroba wrzodowa wymaga całkowitego przestawienia swojej diety. Czy są to wrzody na dwunastnicy, czy wrzody żołądka wymagania dotyczące pożywienia są identyczne. Nie można jeść tłustych mięs, nie można stosować ostrych przypraw, nie można jeść roślin strączkowych, nie wolno jeść niektórych warzyw i owoców itd. Co więc można jeść? Mimo, że jesteśmy trochę ograniczeni nie jest tak źle. Na początek proponuję bardzo prostą potrawę - kurczaka w galarecie . W iadomo że wrzodowcom poleca się jeść wszelkie budynie, kisiele i galaretki. I dlatego danie które proponuję, będzie dobrym wyborem. Na początek ważna sprawa: rezygnujemy ze skrzydełek czy nóżek, a to dlatego że skórka i zawarty w niej tłuszcz nie będzie służył choremu . Dlatego najlepiej aby była to galaretka tylko z chudej piersi z kurczaka. Na początku zaczynamy od wywaru warzywnego. I tu zaczynają się schody, bo nie można ugotować wywaru z ostrymi przyprawami które mogłyby spowodować pogorszenie stanu chorobowego. Do wy

Czy wiecie że oryginalna marchewka jest fioletowa?

  Czy wiecie, że marchewki w swojej pierwotnej formie były najczęściej fioletowe? Tak, a na dodatek marchew fioletowa zawiera w sobie zdecydowanie więcej składników mineralnych niż pomarańczowa siostra (np. 40% więcej beta karotenu i 10 razy więcej antyoksydantów).  Fioletowe marchewki można kupić do dziś. Mają nieco inny smak niż te nam bardziej znane, są bardziej słodkie, a czasem lekko pieprzne.  Generalnie są zdrowsze niż tradycyjne marchewki. A skąd się wzięła tak popularna pomarańczowa marchewka? Zawdzięczamy to Holendrom, którzy w XVII wieku rozpoczęli selekcjonowanie odmian o intensywnie pomarańczowym kolorze. Kolor ten był kojarzony z rodziną królewską, a więc miał duże znaczenie symboliczne

Na trądzik - domowe leczenie naturalne. Biblia pryszczatego :)

Trądzik (ang. acne) to choroba zapalna skóry, typowa dolegliwość okresu dojrzewania, jednak może się przedłużyć na wiek średni lub nawet późniejszy. Sposoby jego leczenia są zależne od jego rodzaju. Trądzik dzielimy na: - Trądzik pospolity (młodzieńczy, zwykły) , czyli twarde, bolesne i powiększające się grudki. Po pewnym czasie na ich szczycie pojawia się żółty czubek i zapalna otoczka, wówczas pękają i uwalniają ropę. Podczas gojenia mogą tworzyć się blizny. Jest to typowa dolegliwość okresu dojrzewania, która zwykle ma swój szczyt między 17. a 21. rokiem życia - czworo na pięciu nastolatków cierpi na trądzik pospolity. Jednak może się przedłużyć na wiek średni lub nawet późniejszy - około 10% populacji choruje na zmiany trądzikowe po 40. roku życia.  Objawy Dla tego typu zmian trądzikowych charakterystyczna jest obecność zaskórników, czyli wągrów (zatkane gruczoły łojotokowe (pory) zlokalizowane głównie w mieszkach włosowych), wokół których występują zmian

Co jeść by Twój mózg był długo młody?

Zapewne każdy z Was słyszał o diecie śródziemnomorskiej.   Ostatnio uczeni z  Uniwersytetu w Nebrasce przeprowadzili badania, które miały wykazać, które pochodzące z jedzenia substancje pomagają zachować młody mózg. Okazało się, że wiele z nich występuje właśnie w diecie śródziemnomorskiej. Przypominamy zasady Diety Śródziemnomorskiej. Dieta śródziemnomorska to styl odżywiania inspirowany tradycyjną kuchnią krajów basenu Morza Śródziemnego. Badania naukowe wykazały, że jest to jedna z najzdrowszych diet na świecie, oferująca wiele korzyści dla zdrowia i zmniejszająca ryzyko chorób przewlekłych. 🍆 Podstawę diety śródziemnomorskiej stanowią produkty roślinne. Są to warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy i pestki. 🫒 Głównym źródłem tłuszczu jest oliwa z oliwek. Stosowana powszechnie do gotowania, sałatek i dressingów. 🐟 Co najmniej 2-4 razy w tygodniu należy spożywać ryby i owoce morza. 🥛 Nabiał jest spożywany umiarkowanie. O ile już to głównie jo