Bukwica - roślina stosowana w medycynie tradycyjnej



Bukwica zwyczajna (Betonica officinalis) to roślina o długiej historii stosowania w medycynie tradycyjnej. Chociaż badania naukowe nad jej właściwościami wciąż trwają, bukwica zwyczajna może mieć szereg korzyści zdrowotnych.

👍Skąd to wiemy? - bo wracamy do źródeł, sięgamy do wiedzy naszych dziadków i do starych książek zawierających informacje o właściwości ziół. Zielarki działające na wsi od dawna wiedziały, że wyciąg z bukwicy ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. 
I miały rację, bowiem dziś już wiemy na podstawie badań, że bukwica zawiera kwas ursolowy i inne związki o działaniu przeciwzapalnym. To ich działanie pomaga w łagodzeniu objawów zapalenia stawów, bólu mięśni i innych stanów zapalnych.

👉 Bukwica zwyczajna jest bogata w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniem. Może to pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym, takim jak rak i choroby serca.

👉 Bukwica zwyczajna może hamować replikację niektórych wirusów, takich jak wirus opryszczki i wirus grypy.

👉 Bukwica zwyczajna może zwalczać tak wredne bakterie, takie jak Staphylococcus aureus i Escherichia coli.

👉 Bukwica ma właściwości moczopędne, co może pomóc w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

👉  Bukwica zwyczajna może łagodzić lęk i stres.

👉 Bukwica zwyczajna może również pomóc w leczeniu problemów trawiennych, cukrzycy, chorób skóry i problemów z pamięcią. Herbatka z bukwicy wpływa pozytywnie na błonę śluzową żołądka i jelit. Dzięki temu pomaga przy nieżycie żołądka i jelit, zatruciach pokarmowych, zaburzeniach trawienia, bólach brzucha i wzdęciach.


I wszystko byłoby piękne jak ten kwiat bukwicy na zdjęciu, ale muszę dodać, że roślina nie jest zatwierdzona przez FDA (Agencja Żywności i Leków) do stosowania w celach leczniczych.
Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Trzeba również pamiętać, że bukwica zwyczajna może powodować nudności, wymioty i biegunkę. Ponadto bukwica zwyczajna może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi i lekami obniżającymi ciśnienie krwi.

Przed zastosowaniem bukwicy zwyczajnej należy skonsultować się z lekarzem.


Komentarze