Niedoceniana roślina lecznicza: Przewrotnik Pospolity (Alchemilla vulgaris)

Przywrotnik jest popularną rośliną występującą powszechnie na łąkach, pastwiskach, zaroślach, na przydrożnych rowach i na skraju lasu.
Można go również na swoje potrzeby hodować w ogródkach, w zasadzie nie potrzebuje większych starań, a nawet podlewania z uwagi na dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Przewrotnik może być uprawiany również w ogrodzie

Zwróćcie uwagę na charakterystyczne liście przewrotnika. Z uwagi na ich niecodzienny kształt, w medycynie ludowej są one nazywane gęsimi łapkami.

Liście przewrotnika przypominają gęsie łapki

W ziołolecznictwie ludowym odwar z ziela był stosowany na regulację pracy żołądka i jelit. Dodatkowo wpływa hamująco na rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym. 
Garbniki które występują w gęsich łapkach mają działanie ściągające, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, a także hamują krwawienia z naczyń włosowatych. Natomiast gorycze pobudzają wydzielanie soku żołądkowego.

Korzystając z tego że przewrotnik ma działanie ściągające i przeciwzapalne. Naparów z tego ziela używa się do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych, jak również do okładów i kompresów. Przemywanie skóry tym odwarem i stosowanie maseczek przywraca skórze jędrność, elastyczność i sprężystość oraz zmniejsza zmarszczki i plamy skórne.  
Dodanie takiego płynu do kąpieli relaksuje i regeneruje.

A kiedy zbieramy ziele?
Już od kwietnia do września. Obcinamy np. sekatorem kwiaty wraz z liśćmi i suszymy w zacienionym i przewiewnym miejscu.

UWAGA!!!! Rośliny tej nie stosujemy w czasie ciąży!


Komentarze