Próchnica zębów czyli skutki wieloletnich zaniedbań


Próchnica zębów wynika przede wszystkim z braku odpowiednich nawyków w higienie jamy ustnej. Jakie są jej objawy, jak ją leczyć, a co najważniejsze jak zapobiegać. 


Próchnica zębów to problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Choroba ta znacząco obniża jakość naszego życia i samopoczucie ponieważ uśmiechanie się mając czarne zęby pełne ubytków nie należy do najbardziej komfortowych sytuacji. Jednak w większości przypadków sami sobie jesteśmy winni ponieważ próchnica zębów jest skutkiem naszych niewłaściwych nawyków powielanych przez lata. 

Próchnica zębów – przyczyny
Do głównych przyczyn powstawania próchnicy zalicza się rozwój bakterii w jamie ustnej, cukry sztucznie dodawane do pożywienia, podatność zębów na zmiany próchnicowe oraz odpowiednio długi czas, w którym nie reagujemy na to co się dzieje w naszych ustach. Jednak prawdziwe spustoszenie sieją te bakterie, które podczas rozkładu cukru produkują kwasy (np. kwas mlekowy) obniżając tym samym pH w jamie ustnej co bezpośrednio wpływa na demineralizację szkliwa.

Próchnica zębów – objawy
Pierwszym objawem próchnicy zębów jest pojawienie się tzw. plamki próchnicowej, którą można bezboleśnie usunąć w gabinecie dentystycznym. Kolejny etap jest związany z uszkodzeniem szkliwa. Rozmiękczona zębina sprawia, że ubytek próchnicowy stale rośnie. W tej fazie rozwoju próchnicy możliwe jest odczuwanie bólu. W tym momencie najczęściej uświadamiamy sobie że coś jest nie tak bo ból staje się nie do wytrzymania.  Należy się wtedy udać do dentysty ponieważ istnieje szansa że uda się uratować zęba. W przeciwnym wypadku konieczne jest leczenie kanałowe, wtedy zachowujemy zęba jednak jest on martwy.
Próchnica zębów
Próchnica zębów – leczenie i zapobieganie
Leczenie próchnicy polega na usunięciu uszkodzonej tkanki zęba i zastąpieniu jej odpowiednim materiałem wypełniającym. W zaawansowanych stadiach, niezbędne jest leczenie kanałowe.
Jednak znacznie korzystniej jest zapobiegać niż leczyć. Podstawą zapobiegania próchnicy zębów jest dbanie o higienę jamy ustnej. Trzeba mieć świadomość że nawet wysokie spożycie cukru u osób ze skłonnościami do próchnicy wcale nie musi skutkować rozwojem choroby. Absolutna podstawa to dokładne i przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów mające na celu usuwanie wszelkich resztek pokarmowych. Równie ważne, choć często ignorowane, jest nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami.
Próchnica zębów bardzo często spowodowana jest brakiem odpowiednich nawyków. Niestety nadal wiele osób ma problemy z regularnym szczotkowaniem zębów 2 razy dziennie przez minimum 2 minuty. Do tego dochodzi problem zapominania o wymianie  szczoteczki do zębów i nie odwiedzanie dentysty przez dłuższy czas. To wszystko skutkuje przykrymi następstwami w postaci chorób zębów, których w większości przypadków dałoby się uniknąć. 

Autor: Mateusz Orzeł


http://blog.brushle.pl/
http://www.brushle.pl/
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze