Dziewanna, piękna panna - bylina o właściwościach leczniczych

Dziewanna (po łacinie: Verbascum) to bardzo interesująca roślina zielarska.
Każdy chyba zna takie ludowe przysłowie "Gdzie rośnie dziewanna tam bez posagu panna”.

Czy słusznie? 
Pewnie wiązało się to z tym, że roślina radzi sobie dobrze na słabych glebach i nieużytkach. Dziewanna była jednak często sadzona wokół domostw, bo dawniej wierzono, że uchroni zabudowania przed piorunami. Ponadto roślina rosnąca w przydomowym ogródku odstraszała gryzonie, które nie cierpią zapachu dziewanny.

Nie ma chyba łatwiejszej rośliny do odnalezienia na łące. Już z daleka widać ponad metrowe wiechy pełne żółtych kwiatów. Mimo, że niektórzy uważają dziewannę za chwast (?) to jest uprawiana jako roślina ozdobna w ogródkach. Wtedy może pokazać co potrafi. Przy dobrej glebie może wystrzelić w górę na 2,5-3 metra.

Ale teraz o jej właściwościach zdrowotnych.
Stosowana jest głównie w przypadku chorób drug oddechowych, pomaga na astmę i zapalenie oskrzeli. Co ciekawe ma zdolność niszczenia niektórych wirusów grypy!

Zmiażdżone w moździerzu kwiaty i liście są przykładane na obrzęki oraz stłuczenia. Ze świeżych płatków kwiatowych zalanych wódką sporządza się balsam gojący rany.


Kwiaty dziewanny

Natomiast napar z kwiatów (mogą być suszone) ma działanie moczopędnie i przeciwbólowe.

Ostatnio dużo się mówi o wykorzystaniu dziewanny w kosmetyce. Jeden z popularnych szamponów przeciwłupieżowych zawiera właśnie wyciąg z tej rośliny. Dodatkowo kosmetyki z dziewanną działają jako naturalny rozjaśniacz włosów.

Uwaga!
Nasiona dziewanny są toksyczne.

Komentarze