Przejdź do głównej zawartości

Stulejka u dziecka - rozpoznanie, leczenie


Autorem artykułu jest Pierwiastka

Stulejka jest chorobą dość powszechną, która charakteryzuje się takim zwężeniem napletka, które uniemożliwia swobodne i bezbolesne oddawanie moczu, a w życiu dorosłym satysfakcję z życia seksualnego.

Jej objawy można zaobserwować już u najmłodszych dzieci, z uwzględnieniem faktu, iż do trzeciego roku życia stulejka u dzieci jest czymś „normalnym” - gdyż wtedy jeszcze napletek jest przyklejony do żołędzi. Jeśli sytuacja ta utrzymuje się, kiedy dziecko jest już starsze, należy udać się do lekarza specjalisty, który będzie mógł stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia ze stulejką, czy też nie.

Do trzeciego roku życia należy obserwować przyrodzenie dziecka, dbając przy tym szczególnie o jego higienę i pielęgnację. Próba naciągnięcia napletka nie powinna nastąpić wcześniej, niż, gdy dziecko skończy dwa lata. Jeśli jednak czynność ta okaże się bolesna należy ją natychmiast przerwać – następne podejście będzie można wykonać dopiero za 2-3 miesiące. Należy pamiętać, że odciąganie napletka na siłę może powodować powstawanie blizn i stanów zapalnych cewki moczowej i napletka, co również jest bolesną dolegliwością.

Po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia urolog dziecięcy stwierdzi, czy napletek uda się jeszcze naciągnąć, czy jedynym wyjściem będzie zabieg operacyjny (jest on zalecany szczególnie wtedy, gdy zwężenie napletka jest tak duże, że oddawanie moczu sprawia ból). W niektórych przypadkach zamiast zabiegu stosuje się maści sterydowe, jednak te nie gwarantują w 100% usunięcia stulejki.

Zabieg usunięcia stulejki u dzieci przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, natomiast dorośli często decydują się na znieczulenie miejscowe. Jest on dość bolesny, zważywszy na fakt, iż penis jest bardzo mocno ukrwiony, a rekonwalescencja trwa od 4 do 6 tygodni i zależy ona od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W tym czasie szczególnie ważne jest dbanie o higienę i pielęgnację rany pooperacyjnej tak, aby nie wdały się żadne infekcje, czy też stany zapalne.

Mimo że zabieg usunięcia stulejki jest bolesny, to warto się na niego zdecydować jak najwcześniej, tak aby w przyszłości dziecko nie cierpiało na dolegliwości, które i tak dokuczają mu, nawet jeśli nieznacznie, już w dzieciństwie.
---
Przeczytaj też inne porady dla rodziców.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…