Przejdź do głównej zawartości

Choroba Alzheimera – jak jej zapobiegać?

Autor: Wiesław Krzeczkowski

Temat choroby Alzheimera to temat trudny i złożony. Jeśli wierzyć zapewnieniom specjalistów, to w obliczu kryzysu demograficznego i stale wydłużającej się średniej długości życia, każdego dnia rośnie odsetek osób,u których pojawiają się symptomy zbiorowo określane jako choroba Alzheimera.

Czy można ustrzec się przed Alzheimerem?
Choć problematyka diagnozowania Alzheimera jest sprawą dość "śliską" i dyskusyjną oraz często można usłyszeć o nadużyciach lekarzy wskazujących tę chorobę u swoich pacjentów, jedno jest pewne - w pewnym wieku nasz mózg zaczyna gwałtownie tracić sprawność i zaczynamy mieć problemy z szybkim kojarzeniem faktów, pamiętaniem ich, rozpoznawaniem podstawowych zależności.
Czy oznacza to, że jesteśmy skazani na taki obrót spraw? Czy jesteśmy bezbronni wobec postępującej z wiekiem degradacji zdolności umysłowych?
Otóż bynajmniej - poprzez cały szereg aktywności możemy wpływać na stan naszego układu nerwowego i stymulować go do jak najdłuższej i jak najwyższej efektywności. Ważne jest jednak, by zacząć dbać o nasz umysł odpowiednio wcześnie, nie dając szans na ewentualne pojawienie się i postępowanie objawów demencji.

Metody przeciwdziałania chorobie Alzheimera
Dieta dla mózgu
Pierwszym podstawowym czynnikiem, który ma niebagatelny wpływ na sprawność mózgu podczas wszystkich etapów naszego życia, jest oczywiście sposób odżywiania. Najbardziej wskazaną dla naszego mózgu jest dieta typowo śródziemnomorska. Należy pilnować, by posiłki zawierały odpowiednie ilości witamin E, C oraz witaminy B. Ważne jest także spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3. Urozmaicanie posiłków dużą ilością świeżych owoców i warzyw, jak i sokami z powyższych, również jest doskonałym sposobem na dostarczenie mózgowi niezbędnej do wysokiej wydajności pożywki.
Będąc w temacie odżywiania, warto nadmienić, że wbrew obiegowej opinii obniżanie poziomu cholesterolu wcale nie musi mieć zbawiennego wpływu na nasze zdrowie. Przeciwnie - organizacje zajmujące się tematyką zdrowia systematycznie obniżają dopuszczalną normę poziomu cholesterolu, nie argumentując tego w jakikolwiek sposób - tymczasem istnieją podejrzenia, że niski jego poziom może w fatalny sposób oddziaływać na zdolności umysłowe, co poniekąd wynika z faktu, iż aż 25% całego nagromadzonego w ciele cholesterolu znajduje się właśnie w mózgu. Stanowi on element niezbędny do jego poprawnego funkcjonowania. Rola cholesterolu polega na stymulowaniu rozwoju synaps, które łączą komórki nerwowe z innymi komórkami - gruczołowymi, mięśniowymi czy też nerwowymi - na przykład w mózgu. Jest to jednak temat rzeka, któremu warto poświęcić całkowicie odrębny artykuł.

Alzheimer a ćwiczenia fizyczne
Opuśćmy natomiast na razie suche, naukowe fakty i sferę odżywiania, gdyż odpowiednia dieta jest zaledwie niejako rozgrzewką do prawdziwych starań o sprawny umysł. Idąc dalej tym tropem, nie sposób nie zauważyć, iż stare polskie powiedzenie - "w zdrowym ciele zdrowy duch"— nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście właśnie Alzheimera. Jeżeli bowiem wraz z postępującym wiekiem nie zaniedbamy wysiłku fizycznego właściwego dla młodszych osób, w postaci na przykład biegów lub choćby regularnych spacerów, to w znacznym stopniu zmniejszymy ryzyko wystąpienia choroby. 
Chociaż wydaje się to oczywistym faktem, w pędzie życia codziennego nagminnie zapominamy dbać o dobrą kondycję, tłumacząc się brakiem czasu i w rozmaity sposób umniejszając znaczenie zdrowego wysiłku. Rozwój przeróżnych środków komunikacji i regularne wyręczanie się dobrami technologicznymi w znacznym stopniu sprzyja naszej ruchowej "abstynencji". Gdyby jednak wpleść w swój cotygodniowy harmonogram kilka godzin ćwiczeń, to nasze szanse na uchronienie się przed starczą demencją drastycznie wzrosną.

Wysiłek intelektualny a ryzyko zachorowania
Mówiąc o wzmacnianiu szarych komórek, nie można jednak skupić się wyłącznie na konwencjonalnej gimnastyce. Równie ważna - jeśli nie ważniejsza - jest właśnie gimnastyka umysłu. 
Stawianie przed sobą różnych intelektualnych wyzwań to sprawdzony i niezawodny sposób, by dotrwać końca życia w pełni sił umysłowych. Gra w przeróżne gry, jak Scrabble czy szachy, to genialny sposób na kształtowanie tężyzny rozumu. Podobnie, nie da się przecenić także wpływu czytania książek, rozwiązywania krzyżówek czy wszelkich łamigłówek. Każda sekunda poświęcona na zmaganie się w skupieniu z własnymi szarymi komórkami jest pewnym krokiem oddalającym nas od widma Alzheimera i umysłowej niemocy.

Nie!” dla nałogów
Minimalizowanie ryzyka Alzheimera to także kontrola wszelkich nałogów. Nie jest tajemnicą, iż znaczna większość używek, jak etanol i nikotyna, prowadzą do osłabienia układu nerwowego. Nie wnikając w medyczne reguły sterujące tą zależnością, śmiało można przyjąć, iż zmniejszenie wykorzystania powyższych substancji do minimum zaprocentuje między innymi długofalowym polepszeniem procesów myślowych.

Samotność wobec Alzheimera
Na sam koniec pozostawiłem wzmiankę o zależności, którą często pomija się podczas analizy czynników ryzyka choroby Alzheimera. Jest nią mianowicie samotność. Osoby skazane na własne towarzystwo znacznie bardziej narażone są na demencję i pokrewne schorzenia. Warto więc otaczać się ludźmi, uczęszczać do rozmaitych klubów, starać się prowadzić aktywne życie towarzyskie. W przypadku wielu osób okaże się to pewnie trudne, pamiętajmy jednak, że nierzadko wystarczy obecność nawet jednej osoby, aby zażegnać przytłaczające poczucie wyobcowania i porzucenia, z którym tak często do czynienia mają osoby starsze.

Podsumowanie
Reasumując – istnieje wiele sposobów przeciwdziałania chorobie Alzheimera. Naturalnie, trudno byłoby wprowadzić w życie je wszystkie, bowiem nie na każdą rzecz spośród wyżej wymienionych przeciętny człowiek ma czas. Dzięki tym wskazówkom jednak z pewnością łatwiej będzie ocenić, na ile nasz aktualny tryb życia wpływa na ryzyko zachorowania na tę chorobę i co możemy zrobić, aby je zmniejszyć.

Wiesław Krzeczkowski
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…