Przejdź do głównej zawartości

Bielactwo, trudna przypadłość

bielactwo

Białe plamy na nogach
Jeśli zaobserwujesz u siebie białe plamki to może być oznaką bielactwa (łac. vitiligo). 
Czym jest ta choroba i jak się objawia opisuje poniższy artykuł.

Jak sama nazwa wskazuje bielactwo nabyte powstaje z czasem i może być skutkiem odziedziczenia genetycznego po naszych krewnych. Od razu nasuwa się pytanie czy jest to choroba niebezpieczna?

Wydaje się, że jest to dziwne pytanie, bo kiedy mówimy choroba myślimy niebezpieczeństwo. Jednak z fizjologicznego punktu widzenia nie jest groźna ponieważ nie zagraża organizmowi w jakiś bezpośredni sposób.

Ale, no, właśnie jest i ale, bo nie jest tak do końca różowo, inaczej bielactwo nie nazywałoby się chorobą.

Dlaczego?
Otóż w bezpośredni sposób ukazujące się białe plamy na ciele nie zagrażają pogorszeniu zdrowia, jednak mogą pogorszyć jego stan w sposób pośredni. W pierwszej kolejności, także podczas leczenia bielactwa nabytego należy zwrócić baczną uwagę na ochronę ognisk zapalnych przed promieniowaniem słonecznym.

Brak pigmentu w tych miejscach może prowadzić do oparzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do raka skóry. W tym celu jeśli to tylko możliwe należy starać się nie wystawiać takich miejsc bezpośrednio na słońce lub/i stosować kremy z filtrem słonecznym o wysokim UV.

Kolejną, wydaje się, że najistotniejszą sprawą jest dyskomfort psychiczny. Białe plamy, szczególnie kiedy widnieją w miejscach widocznych jak twarz czy dłonie mogą wydawać się dla pacjenta mało estetyczne. Może to prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego, a nawet do depresji czy nerwicy. I tutaj powstaje koło zamknięte, ponieważ najprawdopodobniej uważa się, iż za powstawanie białych plam w dużej części przypadków jest odpowiedzialny stres, a skoro tak, to zwalczenie bielactwa staje się w takich sytuacjach utrudnione. Przy okazji warto podkreślić fakt, że choroba ta nierzadko dotyka pacjentów po dużych wstrząsach psychicznych.

Zatem aby ograniczyć do minimum ryzyko powstawania vitiligo należy strzec się przede wszystkim stresu. Dbać o zdrowie poprzez odpowiednią dietę (ograniczenie tłuszczu, spożywanie dużych ilości warzyw i owoców) i styl życia (uprawianie sportu, optymizm, samorealizacja). Aby pokonać już powstałą chorobę należy także zmienić swoje złe nawyki i uzbroić się przede wszystkim w dużą cierpliwość. Tylko wtedy istnieje szansa aby pokonać tę trudną chorobę.
Źródło: Bielactwo trudna przypadłość - writer


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…