Lubczyk - roślina magii i miłości

Lubczyk (źródło)
Lubczyk, to pochodząca z Afganistanu roślina uprawiana od czasów starożytnych w Grecji i Rzymie. W Polsce jego uprawę rozpoczęli jeszcze w średniowieczu benedyktyni a obecnie jest często spotykany w naszych ogrodach oraz uprawiany na dużych powierzchniach w celach przemysłowych.

Zastosowanie w medycynie
Obecnie w zielarstwie wykorzystywany jest korzeń lubczyku oraz części zielone. Roślina zawiera lotne olejki, kwasy organiczne, furanokumaryny i skrobie.
Lubczyk wpływa zbawiennie na przewód pokarmowy, działa wiatropędnie i pobudza wydzielanie soku żołądkowego .
Jest również uważany za dobry środek moczopędny.
W medycynie ludowej uważano, że lubczyk ma zastosowanie przeciwnowotworowe, odmładzające i odtruwające organizm oraz przeciwmiażdżycowe.
Działa zbawiennie na skórę pomagając przy leczeniu łuszczycy oraz przy różnych egzemach i wrzodach.
Zioła używa się także w celu zwiększenia wydolności fizycznej i umysłowej u osób zmęczonych pracą, przedłużającym się stresem, czy zniechęconym do działania.
A jak jest z tą miłością?
Okazuje się, że nasi przodkowie mieli rację stosując lubczyk na namiętność. Jak udowodniła współczesna medycyna olejki eteryczne zawarte w zielu, zwiększają ukrwienie narządów płciowych. To mogło być odbierane jako wzmożony popęd seksualny.
Prawda, że niemało jak na takie niepozorne ziółko?

Zastosowanie nadprzyrodzone -:)
Chyba wszystkim lubczyk kojarzy się z miłosnym napojem, dzięki któremu można było rozkochać w sobie wybrańca.
Nasze prababki powszechnie wierzyły w magiczną moc lubczyku. 
Ale pamiętajmy, kiedy podajemy partnerowi lubczyk, zadbajmy, aby długo przebywał w naszym towarzystwie. Inaczej, jeśli wyjdzie np. do pracy lub na imprezę gdzie są inne kobiety - zjedzenie lubczyku może być przyczyną zdrady!
W magii uważa się, że noszenie przy sobie wysuszonego korzenia lubczyku może zapewnić powodzenie finansowe, ale również przyciąga dobrych ludzi i przyjaciół!

Zastosowania kulinarne
Z pewnością wszyscy wiedzą, że wyciąg z lubczyku stanowi najważniejszy składnik popularnej przyprawy maggi.Ale już dawniej w wielu krajach popularny był rosół z dodatkiem lubczyku.
Jego liście są stosowane jako dodatek do zup, wywarów, octów smakowych, flaków, masła ziołowego czy sałatek.
Nasionami lubczyku posypuje się często sałatki i tłuczone ziemniaki, a zmiażdżone dodaje się do pieczywa, ciasteczek, herbatników i serów. W niektórych krajach dodawane są one do wypieku chleba. Robi się z nich też słodką herbatę z miodem.
Dla smakoszy dodam, że przy użyciu nasion wytwarza się nalewkę zwaną kordiałem.


Komentarze