Przejdź do głównej zawartości

Czym jest atopowe zapalenie skóry?


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna

źródło: wikimedia
Atopowe zapalenie skóry należy do grupy tzw. chorób atopowych. Związana jest z nieprawidłowym układem immunologicznym oraz nieodpowiednią budową naskórka, która nie może wytwarzać bezpiecznej bariery ochronnej.

Jest chorobą alergiczną skóry, wywoływaną przez szkodliwe czynniki znajdujące się w powietrzu. Jej charakterystycznym objawem jest wysypka, występująca miejscami, szczególnie w zgięciach stawowych np. łokci, kolan lub ogniskami rumieniowymi np. na policzkach. 
Dziecko może również mieć suchą skórę. W skrócie AZS wywołuje u malucha rozdrażnienie i niepokój, często wybudzając go ze snu. Dziecko zaczyna się drapać, przez co świąd staje się jeszcze bardziej uciążliwy i nieznośny. Najmłodsi zazwyczaj chorują na atopowe zapalenie skóry, ze względu na predyspozycje genetyczne. W późniejszym wieku jest towarzyszem innych alergicznych objawów jak – katar sienny, astma lub zapalenie spojówek, wywołane alergenami znajdującymi się w powietrzu.

Szkarlatyna – objawy i leczenie
Szkarlatynę można łatwo rozpoznać, jeśli uważnie zaobserwuje się inne objawy. Choroba ta, porównywana jest do zwykłej „wirusówki” lub przeziębienia. Maluch zaczyna narzekać lub po prostu płakać, czuje się zmęczony i osowiały. Każdy organizm na szkarlatynę reaguje na swój sposób. Najpierw pojawia się gorączka, ból brzucha, nudności i wymioty. 
Po kilku godzinach, u maluszka można zaobserwować zaognione gardło, któremu towarzyszy ból i trudności w przełykaniu. Po kilku dniach pojawia się charakterystyczna wysypka, występująca w postaci drobnych, jasnych lub czerwonych grudek.
Wysypka, pojawiająca się zarówno podczas atopowego zapalenia skóry, jak i szkarlatyny, jest inna. Jak zostało wspomniane, AZS jest chorobą związaną z alergenami, a to oznacza, że objawia się nieprzyjemnymi, swędzącymi plackami. W przypadku szkarlatyny natomiast wysypka zaczyna pojawiać się jako następstwo gorączki, wymiotów czy bólu gardła. Tę akurat czasami ciężko dostrzec, ponieważ grudki mogą przypominać kolor skóry.
W przypadku obu chorób niezbędna jest wizyta u lekarza, a w następstwie odpowiednia pielęgnacja maluszka.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o atopowym zapaleniu skóry, wejdź na www.zdrowemaluchy.pl .

Artykuły na licencjach dostarcza i publikuje Artelis.pl.  

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…