Czym jest atopowe zapalenie skóry?


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna

źródło: wikimedia
Atopowe zapalenie skóry należy do grupy tzw. chorób atopowych. Związana jest z nieprawidłowym układem immunologicznym oraz nieodpowiednią budową naskórka, która nie może wytwarzać bezpiecznej bariery ochronnej.

Jest chorobą alergiczną skóry, wywoływaną przez szkodliwe czynniki znajdujące się w powietrzu. Jej charakterystycznym objawem jest wysypka, występująca miejscami, szczególnie w zgięciach stawowych np. łokci, kolan lub ogniskami rumieniowymi np. na policzkach. 
Dziecko może również mieć suchą skórę. W skrócie AZS wywołuje u malucha rozdrażnienie i niepokój, często wybudzając go ze snu. Dziecko zaczyna się drapać, przez co świąd staje się jeszcze bardziej uciążliwy i nieznośny. Najmłodsi zazwyczaj chorują na atopowe zapalenie skóry, ze względu na predyspozycje genetyczne. W późniejszym wieku jest towarzyszem innych alergicznych objawów jak – katar sienny, astma lub zapalenie spojówek, wywołane alergenami znajdującymi się w powietrzu.

Szkarlatyna – objawy i leczenie
Szkarlatynę można łatwo rozpoznać, jeśli uważnie zaobserwuje się inne objawy. Choroba ta, porównywana jest do zwykłej „wirusówki” lub przeziębienia. Maluch zaczyna narzekać lub po prostu płakać, czuje się zmęczony i osowiały. Każdy organizm na szkarlatynę reaguje na swój sposób. Najpierw pojawia się gorączka, ból brzucha, nudności i wymioty. 
Po kilku godzinach, u maluszka można zaobserwować zaognione gardło, któremu towarzyszy ból i trudności w przełykaniu. Po kilku dniach pojawia się charakterystyczna wysypka, występująca w postaci drobnych, jasnych lub czerwonych grudek.
Wysypka, pojawiająca się zarówno podczas atopowego zapalenia skóry, jak i szkarlatyny, jest inna. Jak zostało wspomniane, AZS jest chorobą związaną z alergenami, a to oznacza, że objawia się nieprzyjemnymi, swędzącymi plackami. W przypadku szkarlatyny natomiast wysypka zaczyna pojawiać się jako następstwo gorączki, wymiotów czy bólu gardła. Tę akurat czasami ciężko dostrzec, ponieważ grudki mogą przypominać kolor skóry.
W przypadku obu chorób niezbędna jest wizyta u lekarza, a w następstwie odpowiednia pielęgnacja maluszka.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o atopowym zapaleniu skóry, wejdź na www.zdrowemaluchy.pl .

Artykuły na licencjach dostarcza i publikuje Artelis.pl.  

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

3 Sposoby aby odmłodzić mózg

Niedoceniana cebula