Przejdź do głównej zawartości

Poradnie dla dzieci


Autor: Krzysztof Krzeczowski


Kompleksowe leczenie i możliwość diagnostyki w jednym miejscu - to bardzo cenna możliwość. Zwłaszcza, kiedy dotyczy to dzieci. Rodzice wiedzą, że jeżdżenie z maluchem z miejsca na miejsce jest nie tylko męczące, ale i stresujące

Warto szukać miejsc, które dziecko pozna i polubi. Miejsce, w którym zna personel pomocniczy i lekarzy będzie dla niego mniej nieprzyjemne a wizyta w takiej przychodni łatwiejsza do przeprowadzenia. 
Większe przychodnie, mające różnych specjalistów to dobry wybór. Oczywiście przychodnie zatrudniają lekarzy podstawowych specjalizacji - pediatrów, lekarzy medycyny rodzinnej czy stomatologów. Ale niekiedy trzeba sięgnąć po wiedzę bardziej specjalistyczną.

Jakie mniej typowe specjalizacje i poradnie można znaleźć w większych przychodniach? 
Poradnia endokrynologiczna dziecięca - zajmuje się chorobami tarczycy i przytarczyc oraz podwzgórza, przysadki i nadnerczy oraz nowotworami neuroendokrynnymi. Wszystko to, co wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi można skonsultować w tym właśnie miejscu. 

Rzadko, ale jednak może przydać się poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej. Jeśli chodzi o dzieci to szczególnie cenią sobie wyjaśnienia, jaki zabieg może ich czekać i jak będzie przeprowadzony. 
Oczywiście nie chodzi o epatowanie drastycznymi szczegółami, ale o odczarowanie dziecięcych leków. Lekarza z odpowiednim doświadczeniem i tak zwanym podejściem do dzieci jest nieoceniony. 
Całkiem spora grupa dzieci potrzebuje na różnych etapach swojego życia konsultacji neurologicznej. Dlatego kolejne ważne miejsce w przychodni to poradnia neurologiczna dziecięca. Problemy z tej dziedziny zwykle bardzo niepokoją rodziców, dlatego cenieni są lekarze, którzy potrafią w spokojny i przystępny sposób wyjaśnić istotę problemu. 

Dzieci to wymagający pacjenci. Ich leczenie wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej na temat chorób, ale także odpowiedniego podejścia. Tego nie uczą, niestety, na studiach medycznych. Każdy lekarz sam zdobywa doświadczenie w tym zakresie. Znalezienie specjalistów od dziecięcych dolegliwości nie jest więc łatwe. Jeśli jednak już się trafi na odpowiednich lekarzy to leczenie jest dużo prostsze i przebiega znacznie szybciej, ponieważ dzieci chcą z nimi współpracować.

Artykuł powstał przy współpracy z EMC Instytut Medyczny SA
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…