Poradnie dla dzieci


Autor: Krzysztof Krzeczowski


Kompleksowe leczenie i możliwość diagnostyki w jednym miejscu - to bardzo cenna możliwość. Zwłaszcza, kiedy dotyczy to dzieci. Rodzice wiedzą, że jeżdżenie z maluchem z miejsca na miejsce jest nie tylko męczące, ale i stresujące

Warto szukać miejsc, które dziecko pozna i polubi. Miejsce, w którym zna personel pomocniczy i lekarzy będzie dla niego mniej nieprzyjemne a wizyta w takiej przychodni łatwiejsza do przeprowadzenia. 
Większe przychodnie, mające różnych specjalistów to dobry wybór. Oczywiście przychodnie zatrudniają lekarzy podstawowych specjalizacji - pediatrów, lekarzy medycyny rodzinnej czy stomatologów. Ale niekiedy trzeba sięgnąć po wiedzę bardziej specjalistyczną.

Jakie mniej typowe specjalizacje i poradnie można znaleźć w większych przychodniach? 
Poradnia endokrynologiczna dziecięca - zajmuje się chorobami tarczycy i przytarczyc oraz podwzgórza, przysadki i nadnerczy oraz nowotworami neuroendokrynnymi. Wszystko to, co wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi można skonsultować w tym właśnie miejscu. 

Rzadko, ale jednak może przydać się poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej. Jeśli chodzi o dzieci to szczególnie cenią sobie wyjaśnienia, jaki zabieg może ich czekać i jak będzie przeprowadzony. 
Oczywiście nie chodzi o epatowanie drastycznymi szczegółami, ale o odczarowanie dziecięcych leków. Lekarza z odpowiednim doświadczeniem i tak zwanym podejściem do dzieci jest nieoceniony. 
Całkiem spora grupa dzieci potrzebuje na różnych etapach swojego życia konsultacji neurologicznej. Dlatego kolejne ważne miejsce w przychodni to poradnia neurologiczna dziecięca. Problemy z tej dziedziny zwykle bardzo niepokoją rodziców, dlatego cenieni są lekarze, którzy potrafią w spokojny i przystępny sposób wyjaśnić istotę problemu. 

Dzieci to wymagający pacjenci. Ich leczenie wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej na temat chorób, ale także odpowiedniego podejścia. Tego nie uczą, niestety, na studiach medycznych. Każdy lekarz sam zdobywa doświadczenie w tym zakresie. Znalezienie specjalistów od dziecięcych dolegliwości nie jest więc łatwe. Jeśli jednak już się trafi na odpowiednich lekarzy to leczenie jest dużo prostsze i przebiega znacznie szybciej, ponieważ dzieci chcą z nimi współpracować.

Artykuł powstał przy współpracy z EMC Instytut Medyczny SA
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

Niedoceniana cebula

3 Sposoby aby odmłodzić mózg