Przejdź do głównej zawartości

Domowe metody rehabilitacji po udarze mózgu


Autor: Mateusz Pięta


Udar mózgu to przypadłość, która dopada coraz to młodsze osoby, z pozoru nie narażone na tego typu przypadki. Jak wygląda rehabilitacja po niedokrwieniu mózgu? 
Czy można wrócić do pełnej sprawności?Postęp medycyny jest niezwykle szybki. Jeszcze niedawno nieuleczalne choroby dzisiaj unieszkodliwia się niemalże bezinwazyjnie. Coraz lepiej radzimy sobie także z leczeniem udarów, a raczej powikłań z nimi związanymi. Znakomite efekty przynosi również rehabilitacja po udarze, nawet taka prowadzona we własnym domowym zaciszu.

Podstawy wiedzy
Rehabilitacja po udarze w większości przypadków (szczególnie tych objętych szybką interwencją medyczną) jest bardzo skuteczna. Aby doprowadzić chorego do zdrowia należy mieć niezbędną wiedzę, aby proces pozornego polepszenia się stanu pacjenta nie zamienił się w jego pogorszenie. 

Opiekując się chorym po udarze mózgu, prowadząc jego proces rekonwalescencji, trzeba pamiętać, że zazwyczaj niedowład dotyczy połowy całego ciała: twarzy, przełyku, podniebienia, języka, tułowia, stawu barkowego, kończyn. Jest to źródło problemów z przełykaniem, jedzeniem, a także poruszaniem się.

Uruchom chorą część ciała
Pacjent po niedokrwieniu mózgu często wszystkie czynności wykonuje zdrową, nie sparaliżowaną częścią ciała, np. ręką. Prostym sposobem na zwiększenie użycia chorej ręki jest nałożenie na zdrową rękawicy, szmatki, która skrępuje jej ruchy. Wtedy łatwiej będzie otworzyć drzwi kończyną z niedowładem, a taki efekt będzie zamierzonym.

Rehabilitacja językowa
Po udarze nastąpić mogą problemy z wysławianiem się, a także liczenie w pamięci. Ze wszystkich metod terapii najciekawszą jest metoda sylab, która swoją drogą stosowana jest również podczas treningów osób jąkających się. Ucząc chorego wyrazów, zdań, wypowiedzi, zadając pytanie, wystukujemy placem lub nogą rytm i wyśpiewujemy wyrazy „a – mo – że – spa - cer”. Oswojenie chorego i przekazanie mu tej metody przyśpieszy jego proces komunikacji, zwiększy pewność siebie.

Rehabilitacja z lustrem
Proces „mirror box therapy”, czyli ćwiczenia prowadzone z lustrem, pomagają usprawnić niewładną rękę. Znakomicie nadaje się do rehabilitacji domowej. Do tego rodzaju terapii potrzebny będzie karton w którym chory „schowa” swoją rękę lub szmatkę, którą zwyczajnie ją przykryje. Trik polega na tym, aby między chorą, zasłoniętą kończynę, a zdrową ustawić lustro, zwierciadłem obróconym w stronę sprawnej ręki. 

Poruszając zdrową częścią ciała sprawiamy wrażenie, że rusza się również ta nie w pełni sprawna. Taka „iluzja” uruchomi mózg i funkcje w nim odpowiedzialne za usprawnienie chorej ręki.

Podsumowując
Udar mózgu – czyli jego niedokrwienie – niesie za sobą wiele konsekwencji, w tym też czasami nieodwracalnych. Zwykły, domowy trening rehabilitacyjny może przynieść zaskakujące skutki i wzrost sprawności sparaliżowanych części ciała chorego.


Czytaj więcej na: łóżka rehabilitacyjne Gdańsk.
Autor: Mateusz Pięta

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…