Jak zadbać o zdrowy wzrok przy pracy z komputerem?


Autor: Tomasz Tomecki


Sposób spędzania wolnego czasu oraz sposobów pracy na przestrzeni lat stale ewoluuje. Jeszcze kilkanaście lat temu człowiek był bardziej aktywny, spędzał więcej czasu na świeżym powietrzu i w ruchu. 
Obecna komputeryzacja oraz rozwój technologii sprawia, że coraz częściej pracujemy oraz spędzamy wolny czas przed komputerem.  

Taki a nie inny tryb życia ma swoje konsekwencje zdrowotne. Zmniejszona aktywność fizyczna, problemy z kręgosłupem oraz nadwaga to tylko kilka objawów związanych z regularnym spędzaniem sporej ilości godzin przed ekranem komputera. Praca przed monitorem również ma negatywny wpływ na wzrok, który jest najistotniejszym zmysłem człowieka.

Jak dbać o oczy? 
Kluczową sprawą dla poprawnej pracy przy komputerze jest odpowiednie ustawienie ekranu- odległość 45-75 centymetrów od oczu. Dodatkowo ekran powinien znajdować się delikatnie poniżej linii wzroku co pozwoli na naturalną pozycję kręgosłupa. Patrząc w dal, górna krawędź monitora powinna znajdować się na równi ze wzrokiem- pozwoli to również na mniejsze zmęczenie oka.
Pracując przy monitorze warto zmniejszyć jasność oraz zwiększyć kontrast monitora by zmniejszyć konieczność wytężania wzroku. Ważne jest by monitor był regularnie oczyszczany z kurzu, by drobne cząsteczki unoszące się nad komputerem nie podrażniały oczu.
Oświetlenie jest kolejnym ważnym czynnikiem. Warto by na stanowisku pracy lub w domu otoczenie monitora było podobnie oświetlone jak sam ekran. Najbardziej korzystna jest ograniczenie do światła naturalnego.
Istotną kwestią w trakcie patrzenia w monitor jest częste mruganie, które pozwala na regularne nawilżenie oka. Jeśli często pieką Cię oczy to zalecane jest stosowanie kropel do oczu. 
Dobrym rozwiązaniem są również okulary żelowe, których stosowanie jako okład chłodzący ukoi swoim działaniem dolegliwości.
Dbanie o wzrok w trakcie regularnego spędzania czasu przed monitorem komputera lub telewizorem jest bardzo istotą kwestią. Stosując się do tych kilku zasad w sposób prosty i nieobciążający zadbacie o swoje zdrowie.

Okulary żelowe znajdziecie na ABCNPLUS!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

3 Sposoby aby odmłodzić mózg

Niedoceniana cebula