Przejdź do głównej zawartości

Jak radzić sobie z nadmiernym wypiciem alkoholu?


Autor: Joanna Twardawska


Z medycznego punktu widzenia kac to zwykłe zatrucie organizmu etanolem, który znajduje się w alkoholu. Z naszego punktu widzenia jest to nieprzyjemne uczucie, towarzyszące nam zawsze następnego dnia po dobrej imprezie. 

Objawy kaca mogą być bardzo zróżnicowane i tak naprawdę zależą od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Najczęściej kacowi towarzyszy dość silny ból głowy, kołatanie serca, ogólne osłabienie organizmu, drżenie mięśni oraz odwodnienie.

Co tak naprawdę jest główną przyczyną kaca?

Wiele osób za główną przyczynę kaca uznaje nadmiar toksycznego aldehydu octowego, który powstaje podczas metabolizmu etanolu. Bardzo wiele osób uważa również, że kac spowodowany jest przede wszystkim szybkim odwodnieniem mózgu. Niektórzy twierdzą również, że główną przyczyną kaca jest działanie wolnych rodników, które powstają w nadmiarze podczas długiego picia. Tak naprawdę wszystkie te czynniki w mniejszym lub większym stopniu składają się na nasze złe samopoczucie.

Co zrobić, aby kac nie wystąpił?

Przed wypiciem bardzo dużej ilości alkoholu warto coś zjeść. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się obfity i co najważniejsze - bardzo tłusty posiłek. Pamiętać należy również o tym, aby pić zawsze duże ilości napojów bezalkoholowych. Przed imprezą, na której będziemy spożywać alkohol, warto wyspać się i wypocząć. Jeżeli jesteśmy na jakiejś tanecznej imprezie, np. weselu, to warto sporo tańczyć, dzięki czemu błyskawicznie zredukujemy ilość alkoholu w naszym organizmie.

Co zrobić, jeżeli kac się pojawi?

Jeżeli wystąpił kac, to w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, aby pić bardzo dużo wody. Im szybciej nawodnimy nasz osłabiony organizm, tym szybciej poprawimy swoje samopoczucie, a skutki kaca będą mniej bolesne. Pamiętać należy również o tym, że na kacu nie można prowadzić samochodu. Warto wyposażyć się w domowy alkomat, dzięki któremu dokładnie ustalimy, kiedy będziemy mogli zasiąść za kółkiem. W dzisiejszych czasach na niemal każdej stacji benzynowej możemy kupić specjalne jednorazowe alkomaty, dzięki którym dowiemy się, czy alkohol został już usunięty z naszego organizmu. Te jednorazowe alkomaty to ciekawe i przydatne gadżety, chociaż oczywiście nie dorównują jakością i precyzyjnością profesjonalnym alkomatom. Na stacjach znajdziemy również specjalne suplementy na kaca, które można przyjmować zarówno przed spożyciem alkoholu, jak i również w sytuacji, kiedy to kac już nas dopadł.

Środki na kaca

Na naszym rynku jest bardzo wiele różnorodnych preparatów, które mają zapobiegać pojawieniu się kaca oraz łagodzić jego objawy. Zdecydowana większość tych preparatów zawiera specjalne substancje, które przyśpieszają nasz metabolizm. W skład tych preparatów wchodzi najczęściej kwas bursztynowy oraz kwas fumarowy. Bardzo przydatna może okazać się również zwykła witamina C, która jest doskonałym antyoksydantem. Witamina C bardzo skutecznie zwalcza wszystkie wolne rodniki, które niszczą strukturę komórek w naszym organizmie. 

Do sprawdzania trzeźwości przyda się alkomat. Na portalu https://jakskalibrowacalkomat.jimdo.com/ dowiesz się, jaki jest najlepszy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…