Jak radzić sobie z nadmiernym wypiciem alkoholu?


Autor: Joanna Twardawska


Z medycznego punktu widzenia kac to zwykłe zatrucie organizmu etanolem, który znajduje się w alkoholu. Z naszego punktu widzenia jest to nieprzyjemne uczucie, towarzyszące nam zawsze następnego dnia po dobrej imprezie. 

Objawy kaca mogą być bardzo zróżnicowane i tak naprawdę zależą od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Najczęściej kacowi towarzyszy dość silny ból głowy, kołatanie serca, ogólne osłabienie organizmu, drżenie mięśni oraz odwodnienie.

Co tak naprawdę jest główną przyczyną kaca?

Wiele osób za główną przyczynę kaca uznaje nadmiar toksycznego aldehydu octowego, który powstaje podczas metabolizmu etanolu. Bardzo wiele osób uważa również, że kac spowodowany jest przede wszystkim szybkim odwodnieniem mózgu. Niektórzy twierdzą również, że główną przyczyną kaca jest działanie wolnych rodników, które powstają w nadmiarze podczas długiego picia. Tak naprawdę wszystkie te czynniki w mniejszym lub większym stopniu składają się na nasze złe samopoczucie.

Co zrobić, aby kac nie wystąpił?

Przed wypiciem bardzo dużej ilości alkoholu warto coś zjeść. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się obfity i co najważniejsze - bardzo tłusty posiłek. Pamiętać należy również o tym, aby pić zawsze duże ilości napojów bezalkoholowych. Przed imprezą, na której będziemy spożywać alkohol, warto wyspać się i wypocząć. Jeżeli jesteśmy na jakiejś tanecznej imprezie, np. weselu, to warto sporo tańczyć, dzięki czemu błyskawicznie zredukujemy ilość alkoholu w naszym organizmie.

Co zrobić, jeżeli kac się pojawi?

Jeżeli wystąpił kac, to w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, aby pić bardzo dużo wody. Im szybciej nawodnimy nasz osłabiony organizm, tym szybciej poprawimy swoje samopoczucie, a skutki kaca będą mniej bolesne. Pamiętać należy również o tym, że na kacu nie można prowadzić samochodu. Warto wyposażyć się w domowy alkomat, dzięki któremu dokładnie ustalimy, kiedy będziemy mogli zasiąść za kółkiem. W dzisiejszych czasach na niemal każdej stacji benzynowej możemy kupić specjalne jednorazowe alkomaty, dzięki którym dowiemy się, czy alkohol został już usunięty z naszego organizmu. Te jednorazowe alkomaty to ciekawe i przydatne gadżety, chociaż oczywiście nie dorównują jakością i precyzyjnością profesjonalnym alkomatom. Na stacjach znajdziemy również specjalne suplementy na kaca, które można przyjmować zarówno przed spożyciem alkoholu, jak i również w sytuacji, kiedy to kac już nas dopadł.

Środki na kaca

Na naszym rynku jest bardzo wiele różnorodnych preparatów, które mają zapobiegać pojawieniu się kaca oraz łagodzić jego objawy. Zdecydowana większość tych preparatów zawiera specjalne substancje, które przyśpieszają nasz metabolizm. W skład tych preparatów wchodzi najczęściej kwas bursztynowy oraz kwas fumarowy. Bardzo przydatna może okazać się również zwykła witamina C, która jest doskonałym antyoksydantem. Witamina C bardzo skutecznie zwalcza wszystkie wolne rodniki, które niszczą strukturę komórek w naszym organizmie. 

Do sprawdzania trzeźwości przyda się alkomat. Na portalu https://jakskalibrowacalkomat.jimdo.com/ dowiesz się, jaki jest najlepszy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

3 Sposoby aby odmłodzić mózg

Niedoceniana cebula