Przejdź do głównej zawartości

Artroza - najczęstsza choroba układu ruchu

Autor: Jerzy Kalicki


Schorzenia układu ruchu to znak naszych czasów. Siedzący tryb życia, stres, niewłaściwa dieta prowadząca do niedoborów, szkodliwy wpływ wolnych rodników prowadzący do nasilenie stanów zapalnych – wszystko to niekorzystnie odbija się na kondycji stawów.

Z racji specyficznej budowy oraz ogromnej mobilności, a zatem stałego narażenia na przeciążenia i kontuzje, stawy bardzo często dotknięte są zmianami zwyrodnieniowymi. Kiedyś zwyrodnienia stawów dotykały wyłącznie osób w podeszłym wieku; obecnie – co jest bardzo niepokojące – dotyczą coraz młodszych osób. Chroniczne zapalenie stawów, czyli artroza, to jedna z najczęstszych chorób układu ruchu. Co sprzyja rozwojowi artrozy? I czy można jej zapobiec?

Przyczyny zwyrodnieniowej choroby stawów
Zwyrodnienie stawów może być następstwem działania urazu, zakażeń, innych współistniejących chorób stawów czy chorób przewlekłych. U osób starszych jest konsekwencją fizjologicznie zachodzących niekorzystnych zmian w stawie. Najczęstszymi czynnikami predysponującymi do rozwoju artrozy są:
- nadwaga i otyłość
- siedzący tryb życia lub przeciwnie – ciężka praca fizyczna lub bardzo intensywne treningi
- monotonne powtarzanie określonych ruchów, np. zginania kolan, co najczęściej wynika ze specyfiki wykonywanego zawodu
- wrodzone wady anatomiczne stawu
- wiek
- płeć – kobiety chorują częściej
- predyspozycje genetyczne

Pod wpływem działania tych czynników dochodzi do stopniowej utraty elastyczności tkanki chrzęstnej wyścielającej staw, zaczyna ona twardnieć i pękać, co prowadzi ostatecznie do jej całkowitego zaniku i odsłonięcia tkanki kostnej. Brak amortyzacji w stawie ma poważne konsekwencje. Staw robi się bolesny i sztywny, znacząco zostaje ograniczona jego ruchomość. Postępujące zniekształcenie stawu prowadzi do jego nieodwracalnego uszkodzenia.

Na czym polega leczenie zwyrodnienia stawów?
Artroza to postępujący i nieodwracalny proces, dlatego tak istotne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia. Początkowo osoba dotknięta artrozą zauważa ból i sztywność stawów występującą po dłuższym unieruchomieniu i ustępującą po rozruszaniu. Wraz z postępem choroby okresy ulgi są coraz rzadsze, zaś ból coraz dotkliwszy. Leczenie artrozy polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, głównie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leki te mogą być stosowane doustnie, domięśniowo lub miejscowo na skórę. Niekiedy stosowane są leki wspomagające odbudowę chrząstki, np. glukozaminą czy siarczan chondroityny. W przypadku znacznego nasilenia choroby można dostawowo podać kwas hialuronowy czy glikokortykosteroidy. Poza farmakoterapią kluczowe znaczenie ma zmiana trybu życia pacjenta. Takie postępowanie stanowi także doskonałą profilaktykę zwyrodnienia stawów u osób, których choroba jeszcze nie zaatakowała. Zalecane jest zatem utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna, krioterapia lub powierzchniowe stosowanie ciepła, odciążenie stawu dotkniętego chorobą przez stosowanie akcesoriów ortopedycznych czy unieruchomienie stawu w okresie zaostrzenia choroby.

Artroza - więcej informacji na stronie producenta suplementów na stawy Hyalutidin.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…