Ból kręgosłupa - jak sobie pomóc?


Autor: Barbara LisowskaAż 80% Polaków doświadcza ostrego bólu kręgosłupa, a u sporej części te dokuczliwe dolegliwości mają tendencje do nawracania czy też nawet mogą stać się przewlekłe, co skutecznie obniża jakość życia.

 Spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej i niewystarczająca dawka ruchu prowadzą do bólu pleców i przeciążenia mięśni. 
Jak zatem zadbać o kręgosłup na co dzień i jak pomóc sobie w razie wystąpienia bólu?

Na problemy z kręgosłupem


1.    Ćwiczenia rozciągające okazują się być niezwykle skuteczne z walką o zdrowy kręgosłup i w pozbywaniu się bólu pleców. Dzięki rozciąganiu poprawia się elastyczność mięśni. Sprawdzi się także pływanie przynajmniej dwa razy w tygodniu, dzięki czemu kręgosłup szybciej się zregeneruje i będzie wypoczęty.

2.    W przypadku tępego bólu, sztywnienia karku czy też łamania w kręgosłupa warto niezwłocznie zapisać się na wizytę u fizjoterapeuty na serie zabiegów. Fizjoterapeuta ocenia każdy przypadek indywidualnie i stwierdza czy konieczna jest pogłębiona diagnostyka i konsultacja lekarska. Fizjoterapia jest niezwykle pomocna w powrocie do dawnej sprawności i formy.  
3.    Niezwykle ważna jest także postawa ciała. Na krześle powinno się siadać głęboki i nie pochylać się nad biurkiem, gdyż kręgosłup powinien być wyprostowany. Z kolei stojąc, można odciążyć kręgosłup przez wciągnięcie brzucha wypięcie piersi.Podczas noszenia zakupów, należy równomiernie rozłożyć ciążar na dwie ręce. Podczas podnoszenia czegoś ciężkiego powinno się najpierw ugiąć kolana i nie skręcać tułowia. 
4.    W przypadku wystąpienia bólu kręgosłupa niezwykle skuteczne okazują się być masaże, które przyniosą ulgę, a dodatkowo zrelaksują i zregenerują ciało. Godny polecenia jest masaż klasyczny, który zapewni odprężenie i rozluźni mięśnie.
5.    W przypadku bólów kręgosłupa należy zwrócić uwagę na przybieraną pozycję podczas snu. Nie zaleca się spania na boku i na brzuchu, co powoduje napięcie mięśni kręgosłupa. Lepszym rozwiązaniem jest spanie na plecach, co jest neutralną pozycją, w której kręgosłup odpoczywa. Godne polecenia są wyprofilowana poduszka ortopedyczna czy wałek oraz stosunkowo twardy materac.

Warto zajrzeć: fizjoterapia Bartosz Bomba
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

3 Sposoby aby odmłodzić mózg

Niedoceniana cebula