Skrzywienie boczne czyli jak skolioza wpływa na nasz kręgosłup


Autor: Patryk MatysiakNieprawidłowe boczne wygięcie kręgosłupa, czyli skolioza, to problem nie tylko dość częsty, ale i uciążliwy. W jaki sposób można walczyć z tym schorzeniem? Jakie objawy są typowe dla tego problemu?

Skolioza - szybkie rozpoznanie to klucz do sukcesu
Podobnie jak w przypadku większości schorzeń związanych z kręgosłupem, tak i w przypadku skoliozy o narastającym problemie świadczą dość charakterystyczne objawy. Jednym z tych symptomów, których nie można ignorować, jest pojawiający się bardzo często ból pleców oraz ich asymetria. Nierówne ustawienie ramion i nóg, zaokrąglone ramiona oraz wystająca łopatka – oto kolejne objawy, które świadczą o skoliozie. 

Kogo najczęściej dotyka problem skoliozy?
W większości przypadków skolioza pojawia się już w okresie dojrzewania, przy czym większość pacjentów, u których diagnozuje się ten problem, to osoby pomiędzy 10 a 16 rokiem życia. Ze statystyk wynika, że aż 2-3% dzieci boryka się z tym problemem. Wiadomo też, że znacznie częściej problemy ze skoliozą mają dziewczynki. Dlaczego tak się dzieje? 
Na to pytanie jeszcze nie udało się odnaleźć odpowiedzi, choć już teraz trwają pracę, które mają pomóc w ustaleniu, jaki wpływ na rozwój skoliozy mają czynniki dziedziczne. 

Jak walczyć ze skrzywieniem bocznym kręgosłupa?
Skolioza to choroba, która wiąże się z szeregiem uciążliwych dolegliwości, zatem podjęte w porę leczenie jest dla każdego pacjenta sprawą bardzo ważną. Co można zrobić? 
Z pewnością warto zadbać o to, by w naszym harmonogramie dnia znalazło się miejsce na aktywność fizyczną.
W walce ze skoliozą świetne efekty mogą przynieść zajęcia na basenie oraz jazda konna, choć każde ćwiczenie, które pomaga wzmocnić mięśnie tułowia może mieć zbawienny wpływ na stan zdrowia pacjenta
Osoby, które walczą z tym problemem, powinny też systematycznie konsultować stan swego zdrowia z ortopedą. Dzięki systematycznym badaniom można ustalić, czy dotychczasowa terapia przynosi efekty, a w razie konieczności – poszerzyć leczenie o takie elementy, jak odpowiednia gimnastyka czy noszenie gorsetu. W najpoważniejszych przypadkach może zostać wykorzystane leczenie chirurgiczne, jednak decyzję o zabiegu podjąć może tylko i wyłącznie lekarz prowadzący danego pacjenta. Skolioza może sprawić każdemu z nas wiele problemów. Ponieważ w większości przypadków problem ten dotyczy ludzi młodych, odpowiednie i podjęte w porę leczenie jest tu sprawą bardzo ważną. Pamiętajmy, by nie ignorować pierwszych symptomów tego schorzenia i możliwie jak najszybciej zacząć korzystać ze wsparcia ortopedy.


www.zdrowykregoslup24.pl - blog poświęcony schorzeniom kręgosłupa oraz sposobom, aby zachować dobrą kondycję kręgosłupa.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

Niedoceniana cebula

3 Sposoby aby odmłodzić mózg