Pierwsze tygodnie ciąży – jakie objawy mogą Cię spotkać?


Autor: Monika DywijskaCiąża to niewątpliwie rewolucja nie tylko w życiu kobiety, ale również w jej organizmie . Przez cały okres jej trwania przyszła mama może u siebie zaobserwować szereg zmian, które dotąd nie występowały.


Poniżej przedstawiliśmy najczęstsze objawy występujące w pierwszych tygodniach ciąży.

Brak miesiączki
Oczywistym symptomem świadczącym o zajściu w ciążę jest brak miesiączki. Natomiast często zdarza się tak, że u kobiet w ciąży pojawia się plamienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, co mylnie może zostać zinterpretowane jako miesiączka. W każdym razie nigdy nie należy popadać w nadmierną panikę, gdyż brak krwawienia menstruacyjnego może być spowodowany innymi czynnikami, np. ogólnym osłabieniem lub przeziębieniem, a w związku z tym nie mieć nic wspólnego ze stanem błogosławionym. Z drugiej strony zdarza się, że wiele kobiet faktyczne pierwsze symptomy ciąży traktuje jako grypę lub zatrucie pokarmowe.

Piersi wrażliwe na ból
W związku ze zmianami hormonalnymi piersi kobiety w ciąży mogą stać się wrażliwe na ból, obrzmiałe i powiększone. Ciemnieją również brodawki.

Poranne mdłości
Mdłości i wymioty uznaje się wręcz za sztandarowe objawy ciąży. Jednak na tego rodzaju przypadłość są teoretycznie bardziej narażone kobiety będące w pierwszej ciąży, choć równie dobrze mogą w ogóle się nie pojawić. Mdłości zwykle występują rano lub wieczorem, a ich ewentualne szczególne nasilenie zwykle przypada na trzeci miesiąc ciąży.

Częste wahania nastroju
Burza hormonalna, która zachodzi w organizmie kobiety, a przede wszystkim intensywne działanie progesteronu,  sprawiają, że samopoczucie przyszłej mamy może szybko się zmieniać. Kobieta w ciąży łatwo ze stanu ekscytacji i euforii popada w smutek i rozdrażnienie. Staje się bardziej wrażliwa, więc szybciej można doprowadzić ją do płaczu.

Ogólne rozbicie
Za ten stan rzeczy ponownie odpowiedzialne są hormony. Wiele kobiet w ciąży narzeka na szczególną senność. Poza tym mogą czuć się zmęczone i osłabione, co jest spowodowane większym obciążeniem narządów wewnętrznych, które muszą teraz pracować „za dwóch”. Wykształca się też łożysko, a to dodatkowy wysiłek dla organizmu kobiety.

Zachcianki - to słodkie, to słone, to kwaśne
Za stereotypowy objaw ciąży uznaje się również zachcianki, spośród których prym miałyby wieść kiszone ogórki lub słodkości. Jednak nie zawsze kobieta będąca w ciąży ma większy apetyt, gdyż równie dobrze może odczuwać zaburzenia łaknienia. Za ewentualną zmianę nawyków żywieniowych uznaje się mniejszą kwaśność soku żołądkowego.

Źródło artykułu: http://www.babyboom.pl/ciaza/zdrowie_w_ciazy/objawy_ciazy.html
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

3 Sposoby aby odmłodzić mózg

Niedoceniana cebula