Przejdź do głównej zawartości

Pierwsze tygodnie ciąży – jakie objawy mogą Cię spotkać?


Autor: Monika DywijskaCiąża to niewątpliwie rewolucja nie tylko w życiu kobiety, ale również w jej organizmie . Przez cały okres jej trwania przyszła mama może u siebie zaobserwować szereg zmian, które dotąd nie występowały.


Poniżej przedstawiliśmy najczęstsze objawy występujące w pierwszych tygodniach ciąży.

Brak miesiączki
Oczywistym symptomem świadczącym o zajściu w ciążę jest brak miesiączki. Natomiast często zdarza się tak, że u kobiet w ciąży pojawia się plamienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, co mylnie może zostać zinterpretowane jako miesiączka. W każdym razie nigdy nie należy popadać w nadmierną panikę, gdyż brak krwawienia menstruacyjnego może być spowodowany innymi czynnikami, np. ogólnym osłabieniem lub przeziębieniem, a w związku z tym nie mieć nic wspólnego ze stanem błogosławionym. Z drugiej strony zdarza się, że wiele kobiet faktyczne pierwsze symptomy ciąży traktuje jako grypę lub zatrucie pokarmowe.

Piersi wrażliwe na ból
W związku ze zmianami hormonalnymi piersi kobiety w ciąży mogą stać się wrażliwe na ból, obrzmiałe i powiększone. Ciemnieją również brodawki.

Poranne mdłości
Mdłości i wymioty uznaje się wręcz za sztandarowe objawy ciąży. Jednak na tego rodzaju przypadłość są teoretycznie bardziej narażone kobiety będące w pierwszej ciąży, choć równie dobrze mogą w ogóle się nie pojawić. Mdłości zwykle występują rano lub wieczorem, a ich ewentualne szczególne nasilenie zwykle przypada na trzeci miesiąc ciąży.

Częste wahania nastroju
Burza hormonalna, która zachodzi w organizmie kobiety, a przede wszystkim intensywne działanie progesteronu,  sprawiają, że samopoczucie przyszłej mamy może szybko się zmieniać. Kobieta w ciąży łatwo ze stanu ekscytacji i euforii popada w smutek i rozdrażnienie. Staje się bardziej wrażliwa, więc szybciej można doprowadzić ją do płaczu.

Ogólne rozbicie
Za ten stan rzeczy ponownie odpowiedzialne są hormony. Wiele kobiet w ciąży narzeka na szczególną senność. Poza tym mogą czuć się zmęczone i osłabione, co jest spowodowane większym obciążeniem narządów wewnętrznych, które muszą teraz pracować „za dwóch”. Wykształca się też łożysko, a to dodatkowy wysiłek dla organizmu kobiety.

Zachcianki - to słodkie, to słone, to kwaśne
Za stereotypowy objaw ciąży uznaje się również zachcianki, spośród których prym miałyby wieść kiszone ogórki lub słodkości. Jednak nie zawsze kobieta będąca w ciąży ma większy apetyt, gdyż równie dobrze może odczuwać zaburzenia łaknienia. Za ewentualną zmianę nawyków żywieniowych uznaje się mniejszą kwaśność soku żołądkowego.

Źródło artykułu: http://www.babyboom.pl/ciaza/zdrowie_w_ciazy/objawy_ciazy.html
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…