1 trymestr ciąży – typowe objawy


Autor: Monika Dywijska


Każda kobieta, która marzy o zajściu w ciążę, codziennie uważnie obserwuje swoje ciało, wypatrując znaków, upewniających ją co do wyczekiwanego stanu. Kiedy już na teście pojawią się upragnione dwie kreseczki, a ginekolog potwierdzi przypuszczenia, radości nie ma końca. 

Trzeba jednak liczyć się z pewnymi uciążliwościami i zmianami w organizmie, które nieodłącznie wiążą się z ciążą. Czego zatem można spodziewać się w pierwszych trzech miesiącach ciąży?

Brak miesiączki
Jest to jeden z najbardziej oczywistych objawów ciąży. Na początku mogą pojawić się delikatne krwawienie, które mylnie można wziąć za miesiączkę. Plamienie implantacyjne zazwyczaj pojawia się przed terminem spodziewanej miesiączki i trwa od 7 do 12 dni. Nie jest to żaden niepokojący objaw, póki w krwi nie pojawiają się skrzepy.

Nudności
W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet dotykają nudności. Najczęściej pojawiają się one rano oraz wieczorem, choć mogą występować o każdej porze dnia i nocy. U większości ciężarnych są to tylko nudności, ale niekiedy przeradzają się one w wymioty, na zatrzymanie których niestety nie ma żadnego skutecznego sposobu. Koniecznie trzeba wtedy dbać o odpowiednie nawodnienie o organizmu. Wymioty zazwyczaj utrzymują się do drugiego trymestru ciąży i są częstym objawem kobiet, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka.

Częste wizyty w toalecie
Hormony ciążowe powodują nadmierne przekrwienie układu moczowego, co powoduje częste wizyty w toalecie. Może się to niestety utrzymywać przez cały okres ciąży, normalne więc staną się dla Ciebie częste wizyty w toalecie.

Senność i zmęczenie
Objaw ten spowodowany jest głównie gwałtownym wzrostem progesteronu. Na nadmierne zmęczenie mogą mieć również wpływ nudności, wymioty oraz stres, towarzyszący przyszłej mamie. Aby czuć się wypoczętą, kładź się spać o godzinie 21, gdyż wtedy sen jest najkorzystniejszy.

Tkliwe piersi
Podobnego uczucia wiele kobiet doświadcza przed miesiączką. W czasie ciąży piersi przygotowują się na produkcję mleka po porodzie, stąd ich obrzmienie i tkliwość. Objaw ten powinien minąć po pierwszym trymestrze.

Zgaga
Pojawia się u wielu ciężarnych kobiet. Odpowiedzialny za nią jest progesteron – rozluźnia się zwieracz między przełykiem a żołądkiem, co powoduje cofanie się treści żołądkowej.

Chcesz wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie? Sprawdź kalendarz ciąży w babyboom.pl!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

Niedoceniana cebula

3 Sposoby aby odmłodzić mózg