Przejdź do głównej zawartości

Potwierdzono: RDA dla witaminy D jest zbyt niskie

Autor: Łukasz Kamiński

Zdrowe kości. Z tym tradycyjnie kojarzy się witaminę D. Błąd, liczne badania zmieniły podejście.

Dziś wiadomo, że witamina D to wielozadaniowy hormon steroidowy, pełniący funkcje w WIELU aspektach zdrowia człowieka. Na przykład…
Sygnalizacja metaboliczna, układ odpornościowy, praca mięśni, ochrona układu sercowo-naczyniowego, a co więcej nawet ochrona przeciwko wystąpieniu nowotworom.
Oto najważniejsze punkty z pisma naukowego „The Journal of Nutrition, Health and Aging”, z czerwca 2008…
1 – Im mniejsze stężenie witaminy D we krwi [metabolitu 25(OH)], tym większa śmiertelność w podeszłym wieku.
2 – Stężenie poniżej 30 ng/ml dziś uznaje się za zbyt niskie. Pożądane stężenie to między 32 a 50 ng/ml (a nawet 60).
3 – Jest tylko kilka pokarmowych źródeł witaminy D. Więc trudno utrzymać taki poziom bez suplementacji.
4 – Wystawienie na działanie słońca jest słabe, więc tym bardziej suplementacja jest wskazana.
5 – RDA 400 IU dla ludzi w wieku 51-70 jest zbyt niskie, by osiągnąć pożądane minimum 32 ng/ml we krwi.
6 – RDA powinno wynosić minimum 2000 IU. Najbardziej pożądane byłoby jednak 2600 IU dziennie, by zapewnić, że 97% ludności utrzyma w krwi pożądane stężenie witaminy.
Wiele starych zaleceń jest nieaktualne.

GDZIE JEST WITAMINA D
Tylko kilka produktów spożywczych jest jej źródłem.
…Prawdziwym źródłem.
Są to: tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), jajka, wątróbki wołowe – i właściwie koniec!
Jest też w mleku, serach, płatkach śniadaniowych, ale jest tam sztucznie dodana, jest to tak zwane jedzenie wzbogacane.
Dlatego jeśli nie je wątróbek, jajek i ryb (raz na miesiąc lub tydzień to mało), z dużą dozą prawdopodobieństwa można podejrzewać niedobór – niski poziom we krwi.

Oto inne powody – oprócz żywieniowych – dlaczego my, Polacy, jesteśmy podatni na niedobór witaminy D i skutki z niego wynikające.
Nr 1 — Nieprzyjazna szerokość geograficzna. Europa jest w takiej szerokości, że kąt padania promieni słonecznych jest względnie duży.
A im mniejszy kąt padania promieni, tym gorsze wytwarzanie witaminy D w skórze.
W okresie wiosenno-letnim nie jest najgorzej.
Ale zimą, no cóż, najlepiej nie jest.

Nr 2 — Nadużywanie filtrów przeciwsłonecznych. Filtr o stopniu ochrony 15 zatrzymuje co najmniej 93% promieni UV-B, czyli tych, pod wpływem których organizm sobie wytwarza witaminę D.
Moje zdanie na temat filtrów przeciwsłonecznych jest takie. Miejmy je pod ręką w razie, gdyby się okazało, że na słońcu spędzać będziemy dłuższy czas.
Ale, naprawdę, dajmy sobie spokój, jeśli pół godziny czy nawet 45 minut trwać będzie nasłonecznianie.
Osobiście filtrów nie używam, potrzebuję promieniowania UV-B, dlaczego więc miałbym je blokować!

Aby dowiedzieć się więcej na temat niedoboru witaminy D, obejrzyj ten film na YouTube.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…