Przejdź do głównej zawartości

Lekarz stwierdził wodniaka endolimfatycznego?


Autor: Jewel


Natarczywe zawroty głowy, którym towarzyszy często oczopląs, szum w uszach, utrata równowagi, nudności, a nawet wymioty? Może być to oznaka choroby Ménière'a, czyli wodniaka błędnika. Jest to bardzo rzadka choroba. Cierpi na nią około 50 na 100 tys. osób w wieku 30-50 lat, występuje z podobną częstością u kobiet i mężczyzn.

Z kim powinna kojarzyć się choroba Ménière'a?
Chorobę tę opisał francuski lekarz Prosper Ménière (1799-1862) w roku 1861.
Przyczyna choroby
Przyczyną choroby Ménière'a  jest nadmierne gromadzenie się i wzrost ciśnienia endolimfy w błędniku. Śródchłonka (łac. endolimfa) to płyn, który ma za zadanie wypełnienie błędnika błoniastego ucha wewnętrznego. W wyniku tej choroby może dojść do trwałej utraty słuchu.

Powstawanie wodniaka endolimfatycznego
Wodniak endolimfatyczny może powstać na skutek czynników genetycznych, tudzież różnych infekcji, alergii, czynników polekowych, urazowych, podwyższonego poziomu ADH (hormon zatrzymujący wodę w organizmie) i innych.
Pomimo iż nie jest to bardzo poważna choroba, to jednak stwarza problemy w normalnym funkcjonowaniu. Dotyczy to życia społecznego, rodzinnego, a także zawodowego.

Symptomy
  • nudności i wymioty,
  •  oczopląs,
  •  szum w uszach,
  • zawroty głowy,
  • utrata słuchu.
Charakterystyczna kolejność objawów przy tej chorobie to: szum w uszach, zawroty głowy, w konsekwencji czego dochodzi do utraty słuchu.
Większość ludzi ignoruje tzw. szum  w uszach. Jednakże gdy dochodzi do zawrotów głowy, które utrudniają funkcjonowanie w życiu codziennym, należy zgłosić się do otolaryngologa. Zawroty głowy mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin.  Podczas tych dolegliwości często zauważa się nudności, wymioty, bladość skóry, przy czym pacjent zachowuje przytomność. W czasie pierwszego napadu choroby błędnik jest najbardziej zagrożony i może zostać uszkodzony. W związku z tym kolejne napady nie powinny być tak silne i intensywne. Mówi się wtedy o spadku pobudliwości uszkodzonego błędnika. W czasie choroby występują naprzemienne okresy - wtedy, gdy pacjent słyszy lepiej i wtedy, gdy gorzej. Jednakże wraz z rozwojem choroby pacjent może stracić słuch.

Badania
  • audiogram (badanie słuchu),
  • badanie uszu pod mikroskopem,
  • elektrokochleografia,
  • elektronystagmografia,
  • rezonans magnetyczny.
Aby móc postawić diagnozę, iż dany pacjent cierpi na chorobę Ménière'a, należy wykluczyć schorzenia, których objawy podobne są do tych występujących podczas wodniaka błędnika. Do schorzeń tych należą: zapalenie błędnika, guz nerwu przedsionkowo-ślimakowego, padaczka, stwardnienie rozsiane, udar błędnika, zawroty głowy spowodowane zaburzonym krążeniem krwi w tętnicach szyjnych, zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa, zespół Waldenberga (zaburzenia krążenia w tętnicach kręgowych i tętnicy podstawnej), zespół podkradania tętnicy podobojczykowej.

Leczenie 
Leczenie farmakologiczne Leczenie niefarmakologiczne
leki odwadniające, unikanie sytuacji stresowych,
leki rozszerzające naczynia, unikanie używek (kawy, alkoholu),
kortykosterydy,   zwłaszcza w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia choroby autoimmunologicznej. stosowaniu diety z mniejszą zawartością soli i płynów oraz dużą zawartością białka.

Jewel

Artykuły do przedruku

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…