Jak dbać o nogi i uniknąć żylaków?

Żylaki są tak powszechną dolegliwością, że trudno jest mieć pewność, że nas nigdy ono nie dosięgnie. Warto znać metody, które pomogą nam zadbać o nogi już dziś.

Oczywiście – możemy unikać czynników wywołujących żylaki i sprzyjających ich rozwojowi. Zawsze niestety jest także taka możliwość, że budowa naszego ciała ułatwia tworzenie się żylaków. I nawet jeśli już zdiagnozowano u nas pierwsze objawy żylaków -  możemy poprzez odpowiednie zabiegi przeciwdziałać rozwojowi choroby. Wszystkie te zabiegi to także świetny sposób na dbanie o kondycję naszych nóg.
Najważniejszą sprawą będzie na pewno zwiększenie ruchu. Warto też przejrzeć swoją garderobę, by sprawdzić, czy nie mamy ubrań, które nadmiernie uciskają żyły kończyn górnych. Jeśli znajdziemy takie ubrania – najlepiej wyrzuć je od razu. Lepiej jest poświęcić jakąś rzecz niż własne zdrowie.
Teraz pora na różnego maści i dostępne leki na żylaki, albo wzmocnienie żył. 
Jeśli chcesz korzystać z takich specyfików – warto przedyskutować to z lekarzem, albo farmaceutą. Będziesz mieć wtedy pewność, że faktycznie taki specyfik pomoże Ci, a nie zaszkodzi.
Pamiętaj także o dobrych nawykach. Pozwól nogom (tak często, jak to tylko możliwe) odpocząć poprzez uniesienie ich wysoko (najlepiej, gdy leżysz). W sklepach specjalistycznych dostępne są także podkolanówki oraz rajstopy uciskowe.
Ważne są też takie codzienne nawyki, które pokarzą, że faktycznie dbasz o swoje nogi. 
Do tych nawyków należy dobór odpowiedniego obuwia, należyta dawka codziennego ruchu, a także masaż nóg (można go wykonać samodzielnie).
Jeśli nawet nie uda Ci się ustrzec przed żylakami – głowa do góry. 
W Polsce są już dostępne bezinwazyjne metody leczenia żylaków. Zabieg operacyjny przeprowadza się za pomocą lasera, nie wymaga on hospitalizacji, a pacjent swobodnie już się porusza po 2-3 dniach. Mimo wszystko – zawsze lepsza jest profilaktyka. Dlatego zadbaj o swoje nogi już dziś.
-- O autorze
Gabinet Chirurgii Naczyniowej - laserowe leczenie żylaków

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

3 Sposoby aby odmłodzić mózg

Niedoceniana cebula