Winogrona-jakie lecznicze mikstury można z nich przyrządzić?


Autor: Anetta KonstantowskaWinogrona – pomocne na osłabienie mięśni, są bogate w żelazo, korzystne dla osób cierpiących na anemię. Leczą kaszel, alergie, zapalenie dziąseł. Jakie lecznicze mikstury można z nich przyrządzić? Kiedy je stosować?

Zielone winogrona są kwaśne, słodkie i rozgrzewające. Pobudzają kapha i pitta, a osoby o konstytucji wata mogą spożywać je tylko w niewielkich ilościach.
Czerwone, fioletowe i czarne winogrona równoważą wszystkie trzy dosze. Są słodkie, kwaśne i cierpkie, mają wychładzającą energię. Mają lekko przeczyszczające działanie i są bogate w żelazo, dlatego stosuje się je w przypadku anemii z niedoborem tego pierwiastka.
Zmieszaj 1 szklankę soku z winogron z 1 łyżeczką soku ze świeżej cebuli i 1 łyżeczką miodu. Przyjmowanie tej mieszanki przez 45 dni na godzinę przed snem zwiększa ilość i wytrzymałość plemników. Osoby o konstytucji kapha powinny dodać szczyptę trikatu – mieszanki składającej się z suszonego imbiru, czarnego pieprzu i pippali.
Osoby cierpiące na częste zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia cewki moczowej lub uczucie pieczenie podczas oddawania moczu powinny 2−3 razy dziennie wypijać 1 szklankę soku z winogron ze szczyptą soli kamiennej i łyżeczką sproszkowanego kminu.
Na ból w klatce piersiowej, zapalenie opłucnej i osłabienie mięśni warto wypić 1 szklankę soku winogronowego z 1 łyżeczką miodu i 1 łyżeczki sproszkowanego imbiru. Stosuje się na pusty żołądek, 2 razy dziennie.
Na choroby wynikające z nadmiaru pitta, wywołujące gniew, nienawiść i uczucie pieczenia w żołądku lub cewce moczowej należy wypić mieszankę z 1 szklanki soku z winogron, 1/2 łyżeczki kminu, 1/2 łyżeczki kopru i 1/2 łyżeczki sproszkowanego drewna sandałowego.
Ta mieszanka pomaga także na gorączkę.
W przypadku osłabienia funkcji seksualnych należy zmieszać 1 szklankę soku z winogron ze szczyptą pippali, 1/2 łyżeczki cukru kamiennego lub naturalnego cukru i 1/2 łyżeczki ashwagandhy. Wypić godzinę przed snem.
30 dkg drobno zmielonego proszku z suchych nasion winogronowych ze szczyptą kamfory spożywczej to skuteczna mieszanka domycia zębów. Leczy zapalenie dziąseł, przewlekłe zapalenie przyzębia i recesję dziąseł.
Na uporczywy kaszelastmę i alergie układu oddechowego warto wypróbować następujący przepis: zmieszaj 1 część winogron bezpestkowych, 1 część ghee i 1/2 części miodu. Włóż do słoika lub glinianego garnka z przykrywką z korka lub po prostu nie zakręcaj mocno przykrywki. Trzymaj w ciepłym miejscu przez 15 dni, przykryte kocem. Odcedź. Zażywaj 1 łyżeczkę 2 razy dziennie.
Garść rodzynek spożywana codziennie, godzinę po posiłkach, pomaga na anemię, powiększenie wątroby lub śledziony ora zaparcia

Opracowanie na podstawie:
Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się  nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

po więcej informacji zapraszamy do naszego portalu:
www.a-ajurweda.pl
www.blog.zielonysklep.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Ogonki z czereśni zdrowsze od samych owoców?

3 Sposoby aby odmłodzić mózg

Niedoceniana cebula