Przejdź do głównej zawartości

Skaza białkowa

Autor: AgnieszkaMoryc

Kłopoty ze skórą na buzi, rączkach lub nóżkach, biegunki, częste ulewanie, inne zaburzenia trawienne? Być może Twój maluszek ma skazę białkową. Dolegliwość ta dotyka obecnie około 15% małych dzieci.

Czym jest skaza białkowa?
Jest to alergia pokarmowa na białka, zwykle na krowie mleko, ale nie tylko (także: jaja, ryby, skorupiaki, orzeszki ziemne, zboża…). Przypadłość ta najczęściej spotykana jest u kilkumiesięcznych dzieci, których układ pokarmowy nie radzi sobie z prawidłowym przyswajaniem białek. W organizmie nie dochodzi do całkowitego rozbicia przyjmowanego białka na aminokwasy, w efekcie czego nie jest ono właściwie wykorzystane, stając się jedynie zbędnym produktem przemiany materii. Proces taki nie jest oczywiście obojętny dla organizmu. W skrajnych przypadkach może on doprowadzić nawet do uszkodzenia przewodu pokarmowego lub nadwyrężenia układu odpornościowego dziecka.

Jak się objawia skaza białkowa?
Najbardziej charakterystyczne objawy przypominają AZS (atopowe zapalenie skóry). Są to wyraźne, choć zróżnicowane, zmiany skórne występujące na rękach, nogach, buzi, szyi, tułowiu. Czasami mamy do czynienia jedynie z krostkami, czasami są to czerwone plamy lub wręcz całe płaty łuszczącej się, swędzącej skóry. W przypadku niemowląt, pierwsze oznaki alergii pokarmowej pojawiają się zazwyczaj na policzkach. Miejsca te są wówczas wrażliwe i bolesne, a dziecko cały czas próbuje je pocierać lub drapać.
Do mniej typowych objawów skazy białkowej zalicza się natomiast na przykład: krew w stolcu dziecka, problemy z układem moczowym, trudności z przybieraniem na wadze, biegunkę, wymioty, zwiększoną podatność dziecka na infekcje…
W większości przypadków, symptomy skazy białkowej są jednak stosunkowo łatwe do zaobserwowania i odpowiedniego zinterpretowania przez rodziców, gdyż odbijają się one zwykle zarówno na wyglądzie, jak i kondycji dziecka. W każdym przypadku należy je – rzecz jasna – skonsultować z lekarzem, by podjąć odpowiednie kroki.

Co powoduje skazę białkową?
Przyczyny występowania tej dolegliwości nie są w zasadzie znane. Wiadomo jedynie, że nie bez znaczenia są w tym przypadku czynniki genetyczne, czyli choroby i skłonności dziedziczone. Dziecko, którego rodzice mieli skazę białkową lub borykali się w przeszłości (albo nadal walczą) z jakąś alergią, jest bez wątpienia w grupie ryzyka, mając dużą „szansę” na zachorowanie.

Czy da się wyleczyć skazę białkową?
Na szczęście, z alergii tej 90% dzieci w naturalny sposób „wyrasta” (najpóźniej około trzeciego lub czwartego roku życia), a leczenie polega przede wszystkim na eliminowaniu (lub znacznym ograniczeniu) alergenów i łagodzeniu objawów choroby. Odpowiedni dobór diety i zastąpienie „zakazanych” produktów wartościowymi zamiennikami to podstawa, gdyż tylko leczona skaza białkowa może ustąpić. Jeżeli problem zostanie zlekceważony i nie wprowadzi się dziecku diety eliminacyjnej, alergia nie zniknie.

Więcej o skazie białkowej najdziesz na: http://www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/dzieciece-choroby/1307-skaza-bialkowa-u-dziecka.html

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…