Przejdź do głównej zawartości

Wiosna - regeneracja wątroby i woreczka żółciowegoAutor: Monika Famielec

W artykule znajdziesz informacje o dysfunkcjach wątroby, poznasz sposoby na poprawę pracy wątroby i woreczka żółciowego. Poznasz również ważne punkty meridian, których stymulacja usprawnia pracę obu narządów.

Żywioł – drewno
Organ (yin) - wątroba 
Organ (yang) - woreczek żółciowy
Pora roku - wiosna
Smak – kwaśny
Kolor – zielony
Zmysł - wzrok
Emocje - gniew
Układ - oddechowy
Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia. W roślinach powoli zaczynają krążyć soki, budzą się ze snu zwierzęta. Wewnętrznie również odczuwamy zmianę pory roku. Zaczynamy się więcej ruszać, uprawiamy sporty i większą uwagę zwracamy na wygląd.
Jakie są objawy dysfunkcji wątroby?
Wątroba ma wpływ na naszą inteligencję, uczucia, oczyszczanie organizmu. Jest odpowiedzialna za  otwartość i przyjazne usposobienie. Gniew, złość i agresja mogą być oznakami osłabienia wątroby. Również pogarszający się wzrok oraz bóle i pieczenie oczu są oznaką dysfunkcji wątroby. Wątroba kontroluje ścięgna, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje obieg krwi oraz przepływ energii Qi. Oznaką jej nieprawidłowego funkcjonowania są plamy na skórze, problemy ze wzrokiem i paznokciami.
Jak możemy wspomóc wątrobę? .
Czas wiosny sprzyja regeneracji wątroby. Szczególnie w okresie od marca do maja dają znać o sobie dolegliwości związane z wątrobą. Możemy wspomóc organizm stosując detoksykację organizmu oraz spożywając produkty które ją stymulują. Wszystko co kwaśne a więc: kefiry, jogurty, sok z kiszonej kapusty, orkisz, szczaw.
Jakie punkty meridian stymulują pracę wątroby?
Przy pobudzaniu punktów meridian, szczególnie na początku gdy energia nie przepływa płynnie nie należy przesadzać. Pobudzamy nie więcej jak 4 punkty uciskając każdy pulsacyjnie 5 sekund, robimy 3 sekundy przerwy i znowu uciskamy 5 sekund.
taichong

Można pobudzać punkt TaiChong znajdujący się na grzbiecie stopy pomiędzy I i II kością śródstopia. Jest to punkt antystresowy, rozluźniający mięśnie prążkowane. Wskazania do stymulacji: m.in. ból w okolicy wątroby, bóle mięśni łydki, bezsenność. Punkt ten jest również punktem źródłowym, w którym gromadzi się energia Qi, pobudzanie tego punktu przyspiesza oczyszczanie się wątroby.
 
Zhangmen
Punkt ZhangMen znajduje się na wolnym końcu XI żebra, na powierzchni bocznej powłoki brzusznej. Wskazania do stymulacji: m.in. ból wątroby i woreczka żółciowego, kolka żołądkowa, biegunka. Punkt ten usprawnia przemianę materii, stymuluje się go również w chorobach skóry. Jeśli masz takie dolegliwości, możesz rozmasowywać to miejsce, najlepiej w pozycji leżącej.

 
Qimen
Punkt QiMen znajduje się na przedniej powierzchni klatki piersiowej, w szóstej przestrzeni międzyżebrowej. W przypadku zakłócenia pracy wątroby punkt ten staje się bardzo wrażliwy na ucisk niekiedy nawet bolesny. Punkt ten jest tzw. punktem alarmowym. Oznacza to, że ma szczególne drogi nerwowe z narządem. Zdarza się również że punkt ten zakuje lub zaswędzi nas nieoczekiwanie, zmuszając do mimowolnej stymulacji.
Wskazania do stymulacji: ból w klatce piersiowej,  nerwoból międzyżebrowy, choroby wątroby, nieprawidłowa dieta. Punkt ten usprawnia przemianę materii oraz stymulowany jest w problemach dermatologicznych.
 Jest jeszcze jeden punkt który dobrze jest pobudzać w przypadku dysfunkcji pracy wątroby, punkt SanYingJiao. Nazywany jest punktem spotkania trzech niewiast oraz punktem urody kobiecej.  Znajduje się nad kostką od strony dużego palca u nogi. Gdy mały palec będzie dotykał kostki, palec wskazujący wyznaczy punkt (patrz rysunek).
SanYingJiao1
  Punkt ten usprawnia funkcjonowanie układu trawienia m.in.:wzdęcia jelit, biegunka, brak łaknienia.
Jest też punktem ginekologicznym, poprawia funkcjonowanie organizmu w przypadku m.in.: bolesnej miesiączki, bólu głowy i zawrotów głowy, zaniki i niedowłady mięśni kończyn dolnych.
Co jeszcze możemy zrobić?
Tak jak codzienne mycie zębów zmniejsza próchnicę tak codzienne automikromasaże i akupresura zmniejszają dolegliwości związane z nieprawidłową pracą wątroby i woreczka żółciowego.
Przygotowanie podłoża do uprawy roślin wpływa na przyszłe zbiory a zadbanie o wątrobę wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie przez cały rok.
Twoje zdrowie jest w twoich rękach

Masaż meridian Gua-sha to więcej niż masaż....
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…