Przejdź do głównej zawartości

Leczenie bańkami

Autor: marcin.marc

Ostatnimi czasami ludzie coraz częściej zwracają się ku medycynie naturalnej. Ten obszar obejmuje także leczenie praktykowane w medycynie ludowej. Do dziś przetrwała praktyka leczenia bańkami, stało się tak prawdopodobnie z powodu wysokiej skuteczności tej metody leczenia.
Ślady po bańkach  (źródło)

 Leczenie bańkami może obejmować uleczanie chorób wirusowych i zakaźnych układu oddechowego jak zapalenie płuc czy oskrzeli.
Dobrze sprawdza się jednak także w zaburzeniach krążenia, bólach w okolicy kręgosłupa. Sprawdza się nawet jeśli chodzi o leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli. Bańki bezpiecznie mogą być stawiane u dzieci powyżej dwunastego miesiąca życia.
Leczenie przeziębienia w ciąży za pomocą tych narzędzi także nie uczyni kobiecie krzywdy.
Jest to metoda nieinwazyjna z pominięciem antybiotykoterapii. Bańki działają na zasadzie wytworzenia próżni która powoduje zasysanie tkanki do środka naczynia.
Próżnię wytwarza się najczęściej pod wpływem temperatury, wprowadzając do środka naczynia na kilka sekund podpalony wacik nasączony łatwopalną substancją.
Tak działają klasyczne bańki szklane jednak na rynku dostępne są także ze specjalną pompką, która pomoże zapobiec przykrym wypadkom, szczególnie jeśli nie mamy wprawy w obchodzeniu się z ogniem.
Bańki chińskie pozwalają na proste umiejscowienie narzędzia leczniczego poprzez ściśnięcie i przyłożenie do skóry. Zabieg najlepiej jest wykonywać przed snem, w łóżku, w ciepłym miejscu. Powinien trwać około 20 minut. Po tym czasie bańki powinny same zacząć oddzielać się od skóry, jeśli to nie nastąpi, należy je zdjąć delikatnie poważając z jednej strony by nie sprawić bólu pacjentowi.
Na skórze widoczne będzie pewne przekrwienie i wybroczyny; jest to naturalny objaw. To właśnie ten proces pomaga w walce z chorobą. Duże mięśnie pleców lub klatka piersiowa są dobrym miejscem do ustawienia baniek gdyż należy omijać ważne narządy jak wątroba lub nerki. Skóra powinna być czysta bez skaz i znamion.
Bańki są świetną metodą leczniczą dla osób przechodzących łagodnie i średnio nasilone choroby, w przypadku ostrych zachorowań i temperatury powyżej 38 stopni konieczne jest podjęcie bardziej radykalnego leczenia.

Źródło: Medplus.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…