Przejdź do głównej zawartości

Zdrowy tłuszcz dla mocnego układu krwionośnego


Coraz częściej słyszy się o świetnym działaniu kwasów omega-3 na ludzki organizm. Wpływają one na odporność, wspomagają skupienie, pomagają chudnąć szybciej i bardziej efektywnie. Zaleca się je zarówno dla dzieci, ale także dorosłych. Ich efekty są takie, że cera staje się gładsza i wolniej się starzeje.
Oprócz tego są też polecane jako ważny suplement dla osób borykających się ze schorzeniami kardiologicznymi lub tych, którzy przed takimi dolegliwościami próbują się ochronić. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca codzienne przyjmowanie 2 gram nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w formie estrów etylowych.
Dlaczego kardiolodzy zalecają akurat estry etylowe?
Estry nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 pełnią niepowtarzalną rolę w naszym organizmie. Sami nie potrafimy ich syntetyzować, z tego powodu musimy przyjmować je z pożywieniem. Na nieszczęście, ze względu na współczesną, ubogą w składniki odżywcze dietę, niejednokrotnie nie będzie to w pełni osiągalne.
Estry etylowe omega-3 czyli ALA stanowią rodzaj pewnego depozytu w ludzkim organizmie. W ramach potrzeby są przekształcane w bardziej efektywne postacie. Mobilizuje to nasz system lipidowy do działania i uzupełnia pojawiające się niedobory.
Substancje rozpuszczone w estrach są niezwykle łatwo przyswajane, a my możemy cieszyć się pełnym wigorem i lepszym samopoczuciem.
Dlaczego nienasycone kwasy tłuszczowe dobrze wpływają na serce?
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią ważną rolę w procesie normowania poziomu cholesterolu, a także powstawania choroby miażdżycowej. Są też podstawowym komponentem struktury błon komórkowych i wyjściową budowy hormonów tkankowych. Dlatego omega-3 to ważny punkt w zapobieganiu i walce z chorobami serca. Odpowiednia podaż tego typu tłuszczu w żywieniu minimalizuje istotnie ryzyko zbyt wysokiego ciśnienia, arytmii czy nawet zawału mięśnia sercowego.
Wspomaganie leczenia miażdżycy
Jedną z podstawowych przyczyn miażdżycy jest nadmierna liczba trójglicerydów we krwi. Nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają transportowanie lipidów we krwi, również cholesterolu LDL (zwanego często złym cholesterolem), obniżając w ten sposób jego ilość. Działania takie uzyskiwane są dzięki ponadprzeciętnym zdolnościom tych kwasów, które zatrzymują syntezę trójglicerydów w wątrobie. Dzięki temu, jak pokazały badania, zmniejszają ich poziom we krwi o ponad jedną czwartą.
Na ratunek chorym na niemiarowość
Omega-3 pomaga nie tylko w dolegliwościach związanych z niemiarowością, ale też dokłada się do redukowania zbyt dużego ciśnienia krwi. Dlatego zmniejsza się także prawdopodobieństwo wylewu krwi, gdyż obniża się ryzyko pęknięć naczyń krwionośnych. Taka sytuacja występuje gdyż nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają podatność naczyń sercowych na skurcze wywoływane przez niezsynchronizowane bodźce płynące z ciała człowieka.
Jak uzupełnić braki?
Zrównoważona dieta jest najbardziej efektywnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednakże Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca zarówno przyjmowanie ich ze źródeł pożywienia, ale też specjalistycznych preparatów. Mając na uwadze, że szczególnie zalecane są środki mające w swoim składzie estry etylowe, na szczególną uwagę zasługuje olej OmegaRegen Cardio, który jest jednym z niewielu produktów na naszym rynku oferującym odpowiedni dla pacjentów zmagających się z chorobami serca skład. Niewątpliwie pomoże to w polepszeniu standardu funkcjonowania zarówno osób chorych jak także dbających o odpowiednią prewencję chorób serca.

Źródło: Zdrowy tłuszcz dla mocnego układu krwionośnego - agne.shall

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…