Przejdź do głównej zawartości

Joga na bezsenność

Autorem artykułu jest Iza Salamon

Obecnie wiele z nas cierpi z powodu bezsenności. Tak naprawdę spora część naszego społeczeństwa nie wysypia się, albo śpi niewystarczająco długo. Wiele osób mających problemy z zasypianiem szuka skutecznych sposobów pozwalających zwalczyć ten problem.
źródło: Wikimedia
Jeżeli miewamy tego typu kłopoty warto już dzisiaj zdecydować się na zastosowanie jogi. W wielu przypadkach joga na bezsenność okazuje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.  
Dzięki wykonywaniu określonych „zestawów” ćwiczeń trudności z zasypianiem nie będą nas dotyczyły.

Kilka słów o bezsenności
Bezsenność to problem wielu społeczności na całym świecie. Okazuje się, że blisko połowa Amerykanów przesypia noc wystarczająco długo, albo dobrze wysypia się. Tak naprawdę wiele osób z naszych kręgów narzeka na zbyt krótki sen i na bezsenność. Można powiedzieć, że problemy z zasypianiem są dużym zagrożeniem. Okazuje się bowiem, że nie wysypianie się osłabia nasz system immunologiczny, a ponadto wzmaga nerwowość i drażliwość; czasem przyczynia się do spowolnienia czasu reakcji, a zatem podnosi ryzyko wystąpienia zderzenia samochodowego albo innych kraks.
Warto wspomnieć, ze najnowsze badania wskazują, że zaburzenia snu przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia się organizmu. A zatem warto wysypiać się odpowiednio długo. Zazwyczaj powinno się spać siedem do dziewięciu godzin dziennie; czasem nawet więcej. To zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb każdego organizmu.

Joga pomoże zwalczyć problemy z zasypianiem
Jeżeli mamy problemy z zaśnięciem to przyczyną takiej sytuacji może być wzmożony stres. W takich właśnie przypadkach pomocne okazać się może wykonywanie jogi. By łatwiej zasypiać można spróbować wyciszyć się poprzez zastosowanie pozycji jogi, na przykład skłonów do przodu, czy delikatnych skrętów; można też wykonywać pozycje odwrócone takie jak: Viparita Karani i Halasana, albo łagodniejsze oddychanie. Niektórzy jogini polecają na bezsenność ćwiczenie w formie głębokiego brzusznego oddychania. Położywszy się na plecach zamknijmy oczy. Dłonie kładziemy na swym brzuchu. Wdychając powietrze, poczujmy jak brzuch nieco unosi się i powiększa. Gdy wydychamy powietrze wyobraźmy sobie, że górna powierzchnia brzucha przybliża się do linii kręgosłupa. W takim momencie warto posłuchać także nagrań relaksujących, które opracowano dla osób mających problemy z bezsennością.

Jak poradzić sobie z problemem bezsenności?
Na tak postawione pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Jest jednakże kilka sprawdzonych sposobów, które wspomogą nasze zasypianie, a ponadto pozwolą obudzić się żwawym, w świetnej formie.
Warto wykonywać regularnie wszelkie ćwiczenia jogi na lepszy sen w ciągu całego tygodnia. Oddzielmy poszczególne sesje ( te, które opierają się na wyginaniach do tyłu od tych z wyginaniami do przodu). Trzeba wiedzieć, że wyginania do tyłu pobudzają, natomiast wyginania do przodu bardziej uspokajają. A zatem tuż przed snem nie powinniśmy wykonywać wygięć do tyłu, bowiem może się to przyczynić do wydzielania adrenaliny, a to z kolei pobudzi nas, a nie zrelaksuje.
By wspomóc lepszy sen warto codziennie prowadzić medytację. Usiądźmy na 10, bądź 20 minut w dogodnej chwili i w dogodnej godzinie. Taką „praktykę” uczyńmy pewnego rodzaju zwyczajem. W trakcie medytacji skupmy się na odstępach pomiędzy wdechem oraz wydechem. To bardzo istotne.
Starajmy się zasypiać tuż przed godziną dziesiąta wieczór. Warto bowiem wiedzieć, że między godziną 18 - 22 cała energia naszego ciała bardzo zbliżona jest do energii ziemi, a zatem powolna, ciężka i nieco spokojniejsza. Zatem taka pora będzie najlepsza na położenie się spać. Już po 22 godzinie – aż do drugiej nad ranem energia naszego ciała jest znacznie bardziej ognista, a nasza czujność mimowolnie wzrasta. Dalej koło północy wewnętrzne pobudzenie może wzbudzić odczuwanie głodu, a zatem jeżeli nie śpimy, to z pewnością nastanie pragnienie zaspokojenia głodu. To z kolei nie będzie sprzymierzeńcem zasypiania, gdyż ze zbyt pełnym żołądkiem naprawdę trudno przywołać sen. Warto dużo wcześniej zjeść kolację – nieco lżejszą, a potem odpocznijmy. W takim momencie warto poświecić kilka minut na całkowite wyciszenie się. Tuż przed samym zaśnięciem posłuchajmy relaksacyjnej muzyki.
Ponadto dobrym pomysłem jest również wykonanie delikatnego masażu stóp. Na taki masaż warto poświęcić kilka minut; masujmy swe stopy olejkiem sezamowym, bądź też oliwą z oliwek. Takie masowanie jest również dobry sposobem na uspokojenie swego umysłu.
Jeśli mimo wykonywania wymienionych wyżej porad nadal cierpimy z powodu bezsenności to warto przez kilka minut wykonać Świecę (Salamba Sarvangasanę), bądź też Dhanurasanę, czyli mostek.

O jakiej porze najlepiej wykonywać ćwiczenia?
Zawsze przed zasypianiem wykonujmy przywołane wyżej pozycje z jogi. A ponadto warto zasypiać o odpowiedniej porze. Stosujmy pozycje jogi, medytację systematyczne, bowiem tylko w taki sposób możemy przyczynić się do zwalczenia problemu bezsenności.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…