Przejdź do głównej zawartości

Akupunktura

Autorem artykułu jest Alexus

źródło: Wikimedia
Niezwykłe osiągnięcie medycyny chińskiej, wyróżniające ją od inych systemów medycznych. Wypróbowana od 5000 lat i w dalszym ciągu doskonalona.

Akupunktura
Akupunktura jest starożytną metodą leczenia, która wywodzi się z Chin. Leczenie polega na wbijaniu specjalnych, pełnych igieł w punkty na skórze leżące na przebiegu tak zwanych meridianów. Stymulacja tych punktów odbywa się przez manipulowanie igłami, podgrzewanie igieł lub bezpośrednio punktów cygarami mieszanki ziołowej oraz poprzez stosowanie akupresury, masażu chińskiego (Tui Na) i baniek.
W celu postawienia diagnozy, lekarz zajmujący się akupunkturą zbiera dokładny wywiad, bada język i tętno. Następnie, w zależności od rozpoznania, dobiera punkty do stymulacji. Badanie języka i tętna oraz zapytanie o zmianę samopoczucia powinno odbywać się przed każdym zabiegiem, aby zweryfikować dobrane punkty.
Zadaniem lekarza jest również rozważenie, czy dana choroba nie kwalifikuje się do równoczesnego leczenia konwencjonalnego (np. nadciśnienie tętnicze czy astma oskrzelowa). Czasem należy zrezygnować z akupunktury na pewien okres i zalecić pacjentowi leczenie typowe dla medycyny tradycyjnej. Dotyczy to nowotworów czy niestabilnej choroby wieńcowej. Zawsze należy wziąć pod uwagę wskazania i przeciwwskazania.

Choróby, przy których stosuje się akupunkturę:
Choroby narządu ruchu:
ostre i przewlekłe mięśniobóle, gościec przewlekły postępujący, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenia stawów, dyskopatia, rwa kulszowa, zapalenie korzonków nerwowych, lumbago, choroby stawu skroniowo-żuchwowego, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, zespół kanału nadgarstka,   urazy sportowe (naderwania, nadwichnięcia, wylewy).
Choroby układu nerwowego:
ostre i przewlekłe nerwobóle (zwłaszcza nerwu trójdzielnego i kulszowego), porażenia i niedowłady, kręcz szyi, porażenie nerwu twarzowego, półpasiec, choroba Parkinsona, padaczka.
Choroby wewnętrzne:
zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, choroba wrzodowa, drażliwe jelito, zaparcia, czkawka.
Choroby narządów moczowo-płciowych:
moczenie bezwiedne i moczenie nocne, impotencja, świąd narządów moczowo-płciowych, zaburzenia wzwodu.
Położnictwo i ginekologia:
nieregularne krwawienia miesięczne, bolesne miesiączkowanie, przedłużający się poród, niepłodność czynnościowa, brak pokarmu u matki.
Choroby jamy ustnej:
choroby przyzębia.
Choroby endokrynologiczne:
zaburzenia hormonalne u kobiet, nadczynność tarczycy, wole obojętne, zespół klimakteryczny.
Choroby naczyń:
miażdżyca tętnic kończyn dolnych, choroba Bürgera, choroba Raynauda, choroby zpalne naczyń.
Choroby czynnościowe:
nerwica lękowa, nerwica hipochondryczna, nerwice wegetatywne (nerwica serca), nerwice ruchowe (tiki, kurcz pisarski, kręcz szyi, jąkanie),   napadowe bóle głowy pochodzenia naczyniowego, demencja, trema.
Choroby skóry:
choroby alergiczne skóry, twardzina, łysienie plackowate.
Choroby uszu, nosa i gardła:
ostra głuchota i niedosłuch, przewlekły nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie zatok bocznych nosa, alergiczny nieżyt nosa, choroba Meniera.
Choroby oczu:
przewlekłe zapalenie spojówek, krótkowzroczność, kurcze powiek, zaćma bez powikłań, zez.
Nałogi:
palenie tytoniu, alkoholizm inne uzależnienia.
Choroby przemiany materii:
otyłość.
Przeciwskazania:
irracjonalny strach przed igłami,  niezdolność do pozostawania nieruchomo,  choroby psychiczne (psychozy),  przyjmowanie KORTYKOIDÓW, NEUROLEPTYKÓW, ANTYDEPRESANTÓW, leków przeciwzakrzepowych.
W Polsce istnieje Polskie Towarzystwo Akupunktury, powstałe w 1981 roku. Misją towarzystwa jest szkolenie lekarzy w
dziedzinie tradycyjnej medycyny Chińskiej w zakresie akupunktury, termopunktury, elektroakupunktury, masażu chińskiego. Istnieją wydzielone placówki SPZOZ, gdzie, posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego, możemy bezpłatnie poddać się zabiegowi akupunktury.

Tekst na podstawie książki Vademecum medycyny ekologicznej prof. St. Wiąckowskiego
---

www.sekrety-zdrowia.blogspot.com
www.aloes.eco-medico.co.uk

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gojnik (szałwia libańska) - zioło o wspaniałych właściwościach

Do dzisiaj w krajach Bliskiego Wschodu gojnik jest stosowany jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Herbatka z gojnika jest szczególnie polecana dla osób, które dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Napar z niego zawiera wiele składników mineralnych: flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze, żelazo, kobalt, cynk, potas i magnez. Dzięki temu picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. 

Jak to często bywa, wiedza wypraktykowana wcześniej w lecznictwie ludowym została potwierdzona w wyniku badań przez uniwersyteckie ośrodki badawcze.

W krajach bałkańskich herbata z gnojnika była podawana na przeziębienie oraz w przypadku zapalenia oskrzeli.
Ponadto uważano, że usuwa zmęczenie, uspokaja i oczyszcza krew. Ponadto ma korzystny wpływ na stany zapalne, problemy z wątrobą, żołądkiem, nerkami i prostatą. Łagodzi dolegliwości reumatyczne i pomaga przy osteoporozie i w chorobach nowotworowych
I coś dla Panów - w Bułgarii gojnik jest cenionym afrodyzjakiem - zwanym też „bułgarską viagrą”.

Poznaj prozdrowotne właściwości Mahonii

Autor: Jakub Nowak

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Zainteresowanie medycyną naturalną od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością. Przecież składnikiem leków są przede wszystkim wyciągi z roślin, więc dlaczego nie mielibyśmy się leczyć właśnie nimi? 

Pomimo, że o ziołolecznictwie pojawiają się ciągle nowe publikacje to o właściwościach prozdrowotnych mahonii pospolitej wiąż mała ilość osób zdaje sobie sprawę. 

Mahonia (Mahonia aquifolium, mahonia ostrolistna, ościał, Oregon grape) do Europy została sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest kwiatem stanowym Oregonu. Jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych (Berberidaceae) dorastającym do ok. 1,5 m wysokości o atrakcyjnych pędach, cytrynowych kwiatach i drobnych jagodach przypominających małe winogr…

Kasza owsiana pod lupą

Autor: Gabriela Rozmysłowicz


Kiedyś nieosiągalna i trudno dostępna, dziś coraz częściej spotykana na półkach sklepów - kasza owsiana. Od niedawna zachwyca konsumentów swoim smakiem i właściwościami odżywczymi. O jej odmianach oraz dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu - o tym w artykule.

Dwa słowa o samej kaszy

Najpopularniejszymi produktami owsianymi są płatki owsiane, które są wzbogaceniem diety wielu osób. Niewiele osób jednak wie, że istnieją przetwory wyprodukowane bezpośrednio z rozdrobionego i pozbawionego łusek ziaren owsa. Takim produktem jest kasza owsiana. W sklepach może być dostępna w dwóch wersjach: pęczka owsianego (czyli całe ziarna owsa) lub w wersji rozdrobnionej.

Smak kaszy owsianej jest lekko orzechowy, co sprawia, że potrawy z kaszą są jedyne w swoim rodzaju. Doskonale nadaje się, jako uzupełnienie dań na słono, jak i na słodko. Warto odnaleźć swój smak i spożywać ją w swojej ulubionej wersji.

Właściwości kaszy

Kasza owsiana jest bardzo bogata w różnego rodza…