Jak radzić sobie z koronawirusem?

Koronawirusy (CoV) - to duża rodzina wirusów, które powodują choroby, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS-CoV) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV). 
Nowy koronawirus (nCoV) to nowy szczep, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. Koronawirusy są odzwierzęce, co oznacza, że są przenoszone między zwierzętami i ludźmi. 


Jak się zabezpieczyć?
Nie ma na razie szczepionki na koronawirusa. Z racji tego, że wirus przenosi się drogą kropelkową, zaleca się przestrzeganie kilku zasad:
Często myj ręce ‒ regularnie i dokładnie myj ręce wodą z mydłem lub roztworem z alkoholem. Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie ich środkiem na bazie alkoholu zabija wirusy.
Zachowaj dystans ‒ zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha. Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust ‒ dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust.
Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu ‒ zostań w domu, zwróć się o pomoc lekarską. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia. Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.
Unikaj odwiedzania zatłoczonych miejsc, w tym m.in. bazarów i targów, gdzie handluje się żywymi lub martwymi zwierzętami.




Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Maseczki ochronne na twarz nie gwarantują uniknięcia infekcji. Zapewniają pewną ochronę, ponieważ blokują kropelki cieczy. Nie blokują one jednak mniejszych cząstek aerozolu, które mogą przechodzić przez materiał maski. Maski również pozostawiają odsłonięte oczy, a istnieją dowody, że wirusy przedostają się do ludzkiego ciała także przez oczy.

Za portalem ekologia



Komentarze